Svědící paty vyléčí mýdlo

 

Je to problém středního a staršího věku. Mají to snad všichni, viz web. Kůže na patě je silnější a praská. Způsobuje to plíseň. Dobře se jí tam daří. Má co potřebuje, teplo, vlhko a málo světla. Lidé většinou bílou ztluštělou kůži odstraňují broušením, což ji nevyléčí. Za krátkou dobu je to zase. Lékař vám může dát prostředky proti plísni. Na začátek léčení dobré, ale na udržení stavu se už nehodí.

Mně se osvědčilo nepoužívat mastičky, ale obyčejné mýdlo. Každý večer si umýt a osušit nohy a pak do pat vetřít mýdlo. Pokud někdo spí v ponožkách, aspoň ať si je ohrne tak, aby pata zůstala holá. Tak se nezapaří, což je podmínka bujení plísní. Je to trvalý boj.

 

Mýdlo je vhodné i jako repelent. Místo chemie opět použít přírodní látku. Postup je stejný jako u nohou. Na umyté a usušené tělo natřeme vrstvičku mýdla a komáři ztratí zájem. To se mi osvědčilo v Řecku, kde jsou kousavé potvůrky velmi zákeřné.

 

Proti viróze

 

Už léta nemám rýmy ani chřipky, protože dávám pozor, co mi tělo říká, jak mne varuje. Jsou dva hlavní teplotní body, špičky chodidel a krk. Jakmile začnou stydnout, je třeba bezodkladně jednat, zahřát je. Pokud se to neudělá, po krátké době hrozí vysoké nebezpečí virózy.

 Pokud mne viróza chce napadnout, jsou sklony k chladu daleko silnější a o to víc je potřeba dívat pozor. Také při příchodu ze zimy jsou tyto sklony častější. Oba body jsou propojeny, ovlivňují jeden druhého.

Nohy je nejlépe ohřát v teplé vodě, nebo jiným náhradním způsobem. Jako prevenci je dobré použít dvoje ponožky. Studené nohy už ale nemusí zahřát. Krk se nejlépe zahřeje teplým nápojem, jako prevence je dobré zapnout košili či svetr až je krku, případně si vzít šálu. Studené nápoje piji jen k teplému jídlu.

Dalšími důležitými body jsou ruce a hlava. Pokud je zima, hned použiji čepici, případně i rukavice. Před odchodem z domu se obleču s uvážením toho,  jak je venku, tj. teplota i vítr, i jak dlouho tam budu. Je to starost navíc, ale mít týden těžkou virózu je daleko nepříjemnější

 

 

 

Pitný režim

Před padesáti lety nám v základní škole o velké přestávce začali dávat lahve s mlékem. To byl výsledek výzkumu ministerstva školství, ve kterém bylo zjištěno, že žáci jsou dehydrovaní. Ráno téměř nepijí, v poledne také ne, až odpoledne a večer. To vede k poškozování dětského organismu. Je to daleko větší problém, než školní strava.

Po nějaké době byla tato novinka bohužel zrušena. Mléko skutečně není pro všechny děti to pravé, univerzálnější jsou ovocné šťávy.

Mnohé velké, důležité skutečnosti jsou velmi prosté. Přesto se přehlížejí. O jídle se mluví často a do detailů, ale o pití jen velmi málo. Přitom je důležitější. Bez vody vydrží člověk mnohonásobně kratší dobu.

Nedostatek či přebytek stravy je na člověku jasně vidět, ale dehydratace už tak jasně vidět není. Hladem u nás nikdo neumře, ale dehydratací ano, a je to bohužel časté.

Zejména velmi staří lidé ztrácejí pocit žízně a dehydratace vede ke zmatenosti a těžkému zhoršení zdravotního stavu. Jejich rodina si často neumí poradit a neudělá nic. Přitom je stačí jen zavodnit a jejich stav se až zázračně zlepší.

Nejde jen o nepříjemné kameny v močovém ústrojí, které se špatně odstraňují. Metabolismem těla se vytvářejí škodlivé látky, které musí rychle pryč. Jinak skrytě škodí. Na detoxikaci se nabízejí různé drahé přípravky, ale voda je nejjednodušším a nejpřirozenějším prostředkem.

 Intuice radí pít dost a často. Vybrat si vhodné druhy nápojů. Ovocné šťávy, čaje, vinné střiky, doplnit pivem i vínem.

 

Co proti viroze?

 

Jak si můžeme nabrousit nože a vrtáky a základní pokyny pro vrtání

 

Zpět