Řecký slovníček a učebnice

 

Na dovolené na Krétě v Matale r.2008 a o rok později na Korfu v Acharavi a pak na Zakynthosu jsem mnohokrát s výhodou využil několika řeckých slovíček, která jsem se naučil na poslední chvíli. Postačil mi malý slovníček odkudsi stažený. Řekové měli velikou radost z mých pokusů. Nakonec vznikla směska několika jazyků, ale vždy jsme se dohodli. Bohužel jsem byl mezi ostatními turisty spíše výjimkou.

Naučil jsem se trochu i alfabetu, je to nezvyk a mnohá slova se vyslovují jinak, než by si začátečník myslel. Hlavně jsem chtěl rozšířit slovní zásobu a proto jsem z webu postahoval co se dalo. Tak vznikly tyto slovníčky.

 

Mnoho slovních obratů se v nich opakuje, často s jinou výslovností, ale s tím se musí v Řecku počítat. Počítal jsem s tím, aby se daly vytisknout. První slovníček je ZDE.

Druhý je mu podobný Oba si musíte vytisknout, aby se daly oba sloupce číst.

A pokud byste chtěli i třetí s alfabetou

Další je nerozsáhlejší a obsahuje také alfabetický originál. Zde je však formát .pdf, ale tisk má příliš malá písmena. Tak jsem je dosti primitivním způsobem zvětšil. První část má cca šest MB. Druhá skoro sedm.

Problém je se slovníkem s transkripcí. Přečtěte si o situaci s překlady v debatě.

Osvědčila se mi kniha 12. Řečtina - cestovní konverzace + CD (zdařile řecko-česky) ISBN 80-7240-327-3, edice Český cestovatel od Infoa, k sehnání za 299.-

 

Stáhněte si řečtinu uloz.to Nezaměnte ale starořečtinu s novořečtinou!

 

 Dále  mohu nabídnout učebnici řečtiny na webu:

  

Jinak papírová učebnice je zde, i s CD:

 

Bez poslechu hovorového jazyka se řeči učí špatně. Princip intenzivního učení je jasný – mluvit, mluvit a poslouchat. Proto jsem sehnat i nahrávky výuky:

Pustťe si řečtinu do přehrávače

Postup: pravým tačítkem myši klikněte na Tape lekce (unit) 01 a další. Dejte Uložit jako… Uloží se to v mp3 třeba rovnou do přehrávače přes USB. Texty k nim si můžete stáhnout nahoře v Student text. Jsou ovšem v angličtině.

 

Pokud je server zrušen, nebo přístup odepřen, mohu vám nabídnout zkomprimované nahrávky Unit1-Unit5 má 26,5MB, Unit 1-Unit8 má 20,5MB. Unit 9-Unit12 a Review 1-25. Texty k nim jsou v angličtině v pdf.