Divoká krása Zakynthosu

Byla to v r.2010 má zatím nejlepší, nejdelší a také nejdražší dovolená (66 tis.Kč pro dva). Zante je nezajímavá rovina, ale v druhé polovině ostrova moc krásné hory včetně jejich úpatí. Následovala po loňském Korfu  a i předloňská Kréta byla fajn.

Výběr z nejlepších foto 1

Výběr z nejlepších foto 2

Recenze zájezdu je i na recko.orbion.cz a 

Podrobněji:

Hotel Zante Sun je klidný a pěkný, zejména výhled z prvního patra je zážitek. Drahá lednička (17eu za týden). Drobné problémy - malý balkonek, nízký podhled na schodech, na záchodě vám na koleně sedí závěs sprchy.

Klimatizace na pokoji nebyla, ale v září není potřeba. Snídaně studené, stále stejné, večeře výborná řecká kuchyně. Ryby letos nebyly v jídelně nikdy. Prý se na Zante nejedí! Voda nedobrá, balík za 2,50 eu, ale ve vedlejším obchůdku stojí o euro méně. Nejvíce tu byla slyšet čeština, pak slovenština, němčina, holanština a polština.

Osvědčila se nám vlastní rychlovarka. Žádné vybavení, kdepak televize, pokoj totiž neměl.

Jediný problém - číšnice se nás u večeře vždy významně ptala, co budeme pít. Já vždy že nic. Třetinka piva stála 2,5 eu, sklenka vína 1,8 eu. V obchůdku by za to byly tři. Tak jsem ji po několika dnech požádal, aby se nás už nikdy neptala. A byl klid, jen nám přestala odnášet nádobí z malého stolku.

Pláže mě zklamaly. Hotelová za 7 euro, malá a úzká s betonovou zdí za zády. Tam jsme nešli nikdy. Dopoledne jsme zadarmo chodili na balvany s pískem a odpoledne zdarma na tu, která ráno stála 5 eu. Jsou malé, znečištěné, dlouho mělko. Vešla se jen jedna řada lehátek.

Zlatá Acharavská! Daly se tam půjčit loďky, i motorové, nebo se nechat zavézt k želvám na ostrov Marathonissi. Po vlnobití byla poničena naplaveninami, voda občas šla i pod lehátko.

Aghios Sostis je malé a klidné místo. Vše trochu nadivoko. Nikdy nevíte, zda cesta skončí v hotelu, taverně nebo na něčím dvorku. Urbanistický plán se tu jistě nedělal. Procházky jsou trochu problém. Je tu bludiště, ale dají se nalézt zkratky. 

Vedle je Laganas, moc velké a hlučné. Nejlepší je asi Limni Keriou, má blízko do hor. Všude olivovníky, ale na rozdíl od Korfu místy i zelenina, viničky, dokonce i vanilka. Všude se tu staví naplno, což stírá krásy přírody.

Ceny v tzv.supermarketech byly tak o půlku větší než zde. V Řecku je zbytečné kontrolovat účty a peníze, nikdo vás neokrade. Naopak, ještě ubere. Na rozloučenou nám v každém ještě něco dali, to by se tu nestalo.

Doporučuji cestovat po ostrově a pokud jezdí autobusy, pronajmout si vozidlo. Podle mnou skútr Piagio 80ccm kličkoval. Už je to 35 let, co jsem naposled jezdil na motorce. Den na něm stál 24 eu i s benzínem. Auto stálo na den nejprve od 57 eu s pojistkou 66, pak ho zlevnili na 38 resp. 47 eu. Je to moc ve srovnání s cenami na jiných ostrovech (Rhodos). Čtyřkolka 50 ccm stála stále 27 (resp.32 eu). Jízda zde vyžaduje hodně odvahy i zkušeností. Řečtí autobusáci, to jsou machři, jezdí na centimetry. Před zatáčkou zatroubí a pak to do ní vpálí, že by neproklouzla ani myš. Je to tu pro silné povahy, krása a divokost krajiny mě až vysilovala.

Na mnoha místech (pláž u Camea, okolí říčky v městě Zakynthos) jsem měl dejavu. Patrně jsem tato místa kdysi uviděl ve snech, v kterých občas vidíme do toho, čemu říkáme budoucnost.

Co vyšlo:

1/ Délka pobytu 3 týdny je optimum, musí se ovšem prokládat výlety. I termín koncem září se osvědčil

2/ Zante a Ag.Sostis je dobrá volba, i hotel. Poznal jsem daleko víc než než na Korfu jaké je skutečné Řecko bez turistů, krásy obcí i přírody. Zante je divočejší než Korfu. Více se tu pěstuje na poli, ale stejně se na něm Řekové nepřetrhnou. Uživit se z políček asi moc nejde.

3/ Výlety vypůjčenými dopravními prostředky (auto, skútr) jsou nezbytné, jinak se krajina poznat nedá. Bylo jich méně než bych chtěl, kvůli svému stavu.

Co nevyšlo:

1/ Na dovolenou jsem jel ve špatném fyzickém stavu a nemocen, to poškodilo zejména první týden

2/ Autobusová doprava z Ag.Sostis už v září nejezdí. Cestovat po ostrově se stalo drahé. Na autobus do Laganasu je daleko.

3/ Poslední týden pršelo denně, někdy hrozně, bouře poničily pláž. Voda byla studenější a zkalená. Viděli jsme i tornádo.

Stále bylo alespoň 22 stupňů, odpoledne 24, koupat se dalo denně a nejen v bazénu. Moc lidí ale tu odvahu nemělo.

Výlet autobusem

Vlivem dějin i zemětřesení v Zante památky skoro nejsou, jen zbytky. Např. v Anafonitrii, kde je klášter, v kterém ikonostas opravdu silně mysticky vyzařuje.

Jediný výlet, který jsme si chtěli zaplatit, byl po ostrově za 22 eu na osobu. Bohužel to byla spíše prodejní akce. Vozili nás k prodejnám, tavernám i podnikům s kterými měli asi dohodu. Bez velkého ohledu na to, co by bylo nejlepší. Nejkrásnější místa jsou vždy ta, kde nikdo není, protože o nich ani neví. Pěkná byla vyhlídka Katastari na severním pobřeží.

Klasickým případem byla malebná Lithakie s mnoha výhledy. Místo toho nás zavezli jen do úděsné továrny, kde se lisuje olej. Také ho prodávali, ač byl, pochopitelně jako vše nabízené na výletě, v každém obchůdku za stejnou cenu. Ale kdo si nepůjčí dopravní prostředek, nemá v září jinou volbu.

Rovněž návštěva horské obce Exo Hora. Průvodkyně mluvila jen o tisíciletém olivovníku a starém benátském domu na náměstíčku, ale že je kousek odtud zbytek jakési věže a úžasný výhled na hory a moře už neřekla. Všechny poslala do vybrané taverny. 

Pěkný byl však závěr, krásný výhled na město Zakynthos z vyhlídky Bochali. To město se tak liší od zbytku ostrova!

Videa:

http://www.stream.cz/video/524145-nad-macherado

http://www.stream.cz/video/524150-exo-hora-na-zante

http://www.stream.cz/video/524578-more-z-exo-hory

http://www.stream.cz/video/524153-hlavni-mesto-zakynthos

 

Ostrůvek Cameo

Ostrůvek je kousek od hotelu. Od pevniny ho dělí 50 metrů, jde se po lávce. Vstupné je 4 eu, ale za vstupenku vám nalijí nápoj ve dvou tavernách. Kromě nich je tam jen malá plážička, ale na koupání moc není, vzhledem k velkému množství velkých kamenů ve vodě u břehu. Co je tam ale výtečné, je možnost potápění. Z lávky jsou ocelové schůdky do hluboké vody plné kamenů a tedy i ryb. Jinde na plážích je jich málo.

Nedá se to ovšem porovnat s Krétou či Rhodosem, zde je barevně zajímavých ryb málo. Viděl jsem ovšem i barevného hada, jakousi murénu, schovanou pod kameny. Chodil jsem tam i odpoledne, stačilo se prokázat lístkem. Byly tam i mořské želvy.

Malé hryzavé rybky byly zajímavostí tohoto místa. Bylo jich moc a vrhaly se na oděrky na noze a bolestivě je ukusovaly. Jinde se to používá na terapii lupénky atd. Na jiných plážích se to stávalo ojediněle. 

 

Pěší výlety

Prochodili jsme pobřeží na obě strany. Na jedné straně bylo hlučné a velké letovisko Laganas, kam je nutno se buď 300m brodit mořem, nebo jít oklikou. Jsou tam ale bankomaty a lékárna, což v Agh.Sostis není.

Na druhé straně je pobřeží daleko krásnější, méně zastavěné s několika malými letovisky. Až k Limni Keriou jsme nešli, ani nedošli do Lithakie, ač to je 3-4 km.

http://www.stream.cz/video/519919-letovisko-porto-koukla

 

Keri a maják na pobřeží

Keri je malé rázovité městečko na malém poloostrově na jihu. Nejlépe zde tu můžeme poznat tradiční Řecko. Turisté tu jen projíždějí k majáku a největší vlajce Řecka, ale zbyl po ní jen stožár. Jsou u něj krásné výhledy na útesy s modrou vodou. Po okolí Keri je možno cestovat po úzkých cestách, jsou však v dobrém stavu. Pomocí maps.google.com a google earth jsem měl satelitní fotky, které rozlišily i 1-2m širokou cestičku.

Z nich pak uvidíte tu pravdou řeckou divokou krásu přírody. Až na západní břeh moře je poloostrov bohatě zalesněn a tvoří pravou nádheru Zante. Turistů je tam málo, koupat se zde nedá.

http://www.stream.cz/video/519921-utesy-u-majaku-v-keri

 

Marathias

Na pobřeží k zálivu kousek od Keri je letovisko Marathias. Je málo osídlené, koupání zde také těžko realizovatelné, jen tu jsou krásné vily na pobřeží. Koupat se dá až na kraji poloostrova uvnitř zálivu v letovisku Limni Keriou. 

 

Lithakia

Říkali mi, že to není zajímavé městečko, ale není to pravda. Není tak divoké jako Keri, ale i tak bych tu chtěl bydlet. Je umístěno na svahu, nad ním jsou velké lomy na zpracování vápence pro stavební materiál. Od toho i jeho jméno. Bydlí tu i zaměstnanci letovisek, v zimě je tu prý lépe než u moře, ke kterému jsou 4 km. Od zimního moře jde zima a vlhko. Jsou tu i historické kostely, dobře zachovalé. Turisté tu nejsou.

Nad obcí jsou ve svahu dvě cesty po vrstevnici. Vyšší je už v oblasti bez vegetace. Její zbytky shořely vloni. Z cest je moc pěkný výhled na jih ostrova a skoro nikdo tu nejezdí. Dá se po nich dostat do odlehlého údolí s pěkným statkem.

http://www.stream.cz/video/520113-rozhledy-z-lithakie-1

http://www.stream.cz/video/520114-rozhledy-z-lithakie-2

http://www.stream.cz/video/519917-lithakia

Líbilo se mi i městečko Aghios Leon a Kiliomeno uprostřed hor. Tady také turistu skoro nevidíte.  Obec Agalas je pustější, málo vegetace, mnoho jí tam loni shořelo. Zde je otázka, čím se tu lidé vlastně živí. 

http://www.stream.cz/video/523935-obec-agalas-na-zakynthosu

 

Závěr

Dovolená se zdařila, ale přinesla poznání, že příště už jinam. Koupání mě moc nebaví, spíše potápění. A hlavně cesty do přírody v pěkném počasí. A to v době, kdy je u nás nejhůře, a to je leden a únor. Pokud zatím nechci do Thajska, tak zkusím Kanáry, ač vegetace je tam daleko méně a turistů daleko více než bych chtěl.

Jel jsem s Neckermannem, jiná cestovka třítýdenní dovolené nenabízí. Byl jsem s ní spokojen.

Moje slabá řečtina byla na Zante dobře přijímána. Moc jsem ale se od loňska nenaučil. Jediný trapas nestal, když jsem se chtěl v rozespalosti optat recepční kolik je hodin ale zeptal jsem se, kolik je jí let.

Na webu jsem postahoval slovníčky i audio s řečtinou

Problém Zante je v existenci negativních zón. Mapa ostrova vypadá jako obrácená hlava čerta i s rohama. Do některých míst mi intuice zakázala chodit. Není to problém jen tohoto ostrova. Inu dějiny Řecka i ostatních balkánských zemí byly temné, války, nájezdy dobyvatelů i pirátů.

Po návratu koukám na všude visící debilní reklamy. Od toho jsem tam měl pokoj, my to tady snad ani nevnímáme, co kolem nás je. I od zpráv jsem měl svatý klid.

 

O několik let později..

Řecko má jedinou nevýhodu, nedá se tam v zimě koupat. Proto jsem následujícího roku začal jezdit na Kanárské ostrovy, konkrétně na Tenerife