Vedro v bytě, a co s tím...

Klimatizace bytu je věda

Horká léta jsou čím dál častější, zejména v městech nejsou příjemná. Uchovat v nich chlad je těžší, než udržet teplo v zimě. Mnoho lidé zbytečně trpí horkem, přitom stačí znát pár fyzikálních zákonů. To je bohužel problém i u vzdělaných. I v této oblasti existuje množství nesmyslných mýtů. Zde je odborný popis klimatizace.

Například domněnka, že zapnutý ventilátor ochlazuje, je rozšířená, ale zcela nesmyslná. Ventilátor není klimatizace. Přesto je velkou pomocí. Ochlazuje opocené tělo, protože odpar proudem vzduchu odebírá teplo. I s ním si musíme  vyhrát. Najít optimální polohu větráku, stupeň otáček i to, zda se má pootáčet či ne. Někdy je vhodnější ho jen nasměrovat na zeď aby v bytě nastala rotace vzduchu.

Myšlenka otevřít dveře ledničky je ještě horší nápad. Teplota v místnosti rychle poroste. Ani rozvěšení mokrých textilií nepomůže. Vznikne jen horké dusno. Většina tepla, 95%, je totiž akumulována v bytě(stěny, nábytek atd.), ne ve vzduchu uvnitř. Byt má obrovskou tepelnou setrvačnost. Trvá řadu dní, než o pár stupňů zchladne.

Je velmi důležité, kam směřují okna. Pokud jimi jde odpoledne slunce do bytu, je o příliv horka zářením postaráno. Zejména tehdy, když tam máme balkón. Zejména zasklený, tzv.zimní zahrada. Silně zvyšuje teplotu vzduchu, ten má pak snahu vstoupit dovnitř, pokud je okno otevřené nebo málo těsné. Tomu musíme zabránit. 

Ideální jsou vnější okenice. Ta jsou však pro laiky velkým stavebním problémem. V podstatě jsou nedostupná. Dostupnější jsou zevní žaluzie, ale i ty jsou hlučné vlivem vibrací větrem. Snadno se také mohou poškodit silným vichrem.

 Nouzová náhražka je látkou, kterou pověsíme na otevřené okno a zavřením upevníme. Okno je pak zvnějšku zacloněno a světlo i teplo propustí jen málo.

Nestačí totiž uvnitř zatáhnout závěsy, protože světelné záření se na nich stejně promění na teplo. Pomohou ale zevnitř na sklech připevněné odrazivé fólie používané v autech pro přední okna, nebo speciální atermální fólie nalepené na okenních sklech. Žaluzie mohou také pomoci, pokud mají vysoký odrazivý index.

Teplo se šíří z míst s vyšší teplotou do míst s nižší teplotou. Toho využíváme při chlazení v noci. Na to jsou potřeba více teploměrů, jeden v bytě, druhý před oknem, i na balkóně. Když je už dopoledne venku vyšší teplota než uvnitř, okno zavřeme. S chladem se v létě musí šetřit stejně jako s teplem v zimě.

Nejvíce se byt ochladí celonočním průvanem otevřenými okny s odsunutými záclonami v místech kde nespíme, třeba do světlíku v koupelně, kde otevřeme dveře i okna. Zateplení bytu pomáhá, jak vnější, tak i vnitřní v bytě, protože lepší izolace zdi zabrání prostupu horka zvenku.

Pokud to nestačí, pořídíme si klimatizaci. Není levná, ani provoz, a montáž také není snadná, protože se horký vzduch musí někam ven odvádět hadicí. To nebývá dořešeno. Je tam jen koncovka do zasunovacího okna, ale taková okna u tu téměř nemáme.

Různé nouzové možnosti skrz pootevřené okno nejsou praktické. Musí se utěsnit, ale pak se nedá otevírat. Nejlépe je odvést horký vzduch do komína či světlíku i cestou skrz zeď do koupelny. Montážní firmy to nabízejí vyřešit. I velký příkon klimatizačních jednotek je zátěž pro elektrickou instalaci v bytě.

Problém je, že místo odvedeného horkého vzduchu se nasává do místnosti jiný. Třeba z chodby či ze světlíku. A proto může zapáchat.

Řešením je dvouhadicová mobilní klimatizace. Ta si jednou hadicí nasaje vzduch a druhou vypouští horký. Ale kam?  Řešením může být těsnění do okna, jež se ke klimatizaci prodává. Nalepí se na něj a oběma nastavitelnými otvory se prostrčí hadice. Viz video z této klimatizace. Problémem bývá i hlučnost. Proto klimu můžeme dát do sousedního pokoje a otevřít dveře. Také pomůže ji uložit na měkkou podložku.

Daleko lepší je splitová klimatizace. Jedna část se dá zvenku na dům, nebo na balkon a trubkami se spojí s druhou částí v pokoji. Cena je ovšem trojnásobná, včetně odborné montáže. Můžete narazit i na zákaz památkářů ji namontovat.

Pořídil jsem si mobilní dvouhadicovou klimatizaci Trotec. Zkušenosti jsou dobré, jen ta manipulace s hadicemi v těsnění okna není příjemná. Musí se vyndavat. Je totiž nebezpečí, že větrem hnaný déšť se dostane hadicemi do přístroje.

Do recenze jsem napsal:

Výhody:

výkon

praktičnost

malé rozměry

design

 

Nevýhody:

těsnění do okna i dvě mohutné hadice vypadají hrozně

manipulace s nimi je hrozná

kratší dálka kabelu

cena

stačí se otřít o skříň a hned se něco zapne samo

 

Souhrn:

Dvouhadicová konstrukce je velmi praktická a hodně nahrazuje splitovou, jež je daleko dražší cenově i montážně.

Jednohadicové totiž přisávají vzduch z koupelny, záchodu i chodby.

Ovšem vývod dvěma mohutnými hadicemi o průměrech 16 cm do pootevřeného okna s plátěným těsněním drženým suchými zipy vypadá hrozně a montáž také není snadná, zejm.u eurooken, kdy panty brání nalepení zipu.

Musel jsem vyřešit problémy. Nahoře se těsnění přískřípávalo při zavírání okna. vyřešila to guma přišitá k zipu a přivázaná ke klice okna. U pantů těsnění není, tak jsem tam nalepil papírovou pásku.

Nasazování hubic není zrovna nejlepší. Zip také nedokáže hubici  hadice udržet a to ani nad ní. Zip pod ní se proto musí sešít.

Musel jsem hadice připevnit provázkem zavěšeným na šroubku na horním rámu kvůli lepší manipulaci..

 Co ale když začne bouřka? Průvan může těsnění urvat a do hadic naprší... I to jsem musel zajistit. Těsnění je fušerský výmysl, ale lepší řešení těžko najít.

 

Intenzivně větrat přes den bohužel nelze, až když večer či v noci je venku přibližně stejně teplo jako uvnitř. Pozor na tzv.klimatizace s odparem. Nemají odvodní hadici, ale vyrábějí jen horké dusno odpařováním vody. Nepoužíváme spotřebiče, které vyvíjejí hodně tepla. Oblékneme se jen tak, jak je právě nutné. I přikrývku volíme jinou. Vše pro okamžitou tepelnou pohodu.

 

Zkušenosti s dvouhadicovou klimatizací v roce 2019 jsou příznivé. I při nejnižším stupni je schopna udržet teplotu na 27 st. v obou pokojích.

Fakt ale je, že na těch pár dní několikadenních teplot nad 33 st. je to drahý špás.

Naučilo mne to víc hospodařit s chladem. Celonoční větrání nestačí. Stačí ráno, když je nejchladněji, průvanem snížit teplotu bytu po dobu alesp. 2-3 hodin. Chladicí výkon průvanu je úžasný. Problém ovšem je, v průvanu být.

Zkušenost je, že snížit rychle teplotu vzduchu v místnosti o jediný stupeň je hodně náročné, běžným větráním to trvá dlouho. Ohromná hmota bytu velmi intenzivně stabilizuje jeho teplotu.

Jakmile je venku více než vevnitř, okna zavřít. Použití odrazivných folií z auta se léta osvědčuje.

Prostě přemýšlet a promyšleně jednat, to nakonec může klimatizaci i nahradit.

 

Jak si můžeme nabrousit nože a vrtáky a základní pokyny pro vrtání

Jak odstranit ztvrdlé svědící paty

Co proti viróze

Další stránky:

     Strategické rozhodování

Strategie obou světových válek

Normalizace 

Otázka „odboje Mašínových 

Vzpomínky na 2.sv.válku

Šedesátá léta,

  Psychologie a sociologie islamismu a terorismu

 

A ještě z dalšího soudku...

Cestování  Řecko a řečtina na cesty

Cestování Tenerife

Létání