Vedro v bytě, a co s tím...

Horká léta jsou čím dál častější, zejména v městech nejsou příjemná. Uchovat v nich chlad je těžší, než udržet teplo v zimě. Mnoho lidé zbytečně trpí horkem, přitom stačí znát pár fyzikálních zákonů. To je bohužel problém i u vzdělaných. Existuje množství mýtů.

Například domněnka, že zapnutý ventilátor ochlazuje, je rozšířená, ale zcela nesmyslná. Ventilátor není klimatizace. Přesto je velkou pomocí. Ochlazuje opocené tělo, protože odpar zrychleným proudem vzduchu mu odebírá teplo. I s ním si musíme  vyhrát. Najít optimální polohu, stupeň otáček i to, zda se má pootáčet či ne. Někdy je vhodnější ho jen nasměrovat na zeď aby v bytě nastala rotace vzduchu.

Myšlenka otevřít dveře ledničky je ještě horší nápad. Teplota v místnosti rychle poroste. Ani rozvěšení mokrých textilií nepomůže. Vznikne jen horké dusno. Většina tepla je totiž naakumulována v bytě(stěny, nábytek atd.), ne ve vzduchu uvnitř. Byt má obrovskou tepelnou setrvačnost. Po ochlazení trvá řadu dní, než o pár stupňů zchladne.

Je velmi důležité, kam směřují okna. Pokud jimi jde odpoledne slunce do bytu, je o příliv horka zářením postaráno. Zejména tehdy, když tam máme balkón. Zejména zasklený, tzv.zimní zahrada. Silně zvyšuje teplotu vzduchu, má pak snahu vstoupit do dovnitř, pokud je okno otevřené nebo málo těsné. Tomu musíme zabránit. 

Ideální je vnější okenice. Ta je však pro laiky velkým stavebním problémem. V podstatě je nedostupná. Dostupnější jsou zevní žaluzie, ale i ty jsou hlučné vlivem vibrací větrem. Snadno se také mohou poškodit silným vichrem.

 Nouzová náhražka je látkou, kterou pověsíme na otevřené okno a zavřením upevníme. Okno je pak zvnějšku zacloněno a světlo i teplo propustí jen málo.

Nestačí totiž uvnitř zatáhnout závěsy, protože světelné záření se na nich stejně promění na teplo. Pomohou ale zevnitř na sklech připevněné odrazivé fólie používané v autech pro přední okna, nebo speciální fólie nalepené na okenních sklech. Žaluzie mohou také pomoci, pokud mají vysoký odrazivý index.

Teplo se šíří z míst s vyšší teplotou do míst s nižší teplotou. Toho využíváme při chlazení v noci. Na to jsou potřeba více teploměrů, jeden v bytě, druhý před oknem, i na balkóně. Když je už dopoledne venku vyšší teplota než uvnitř, okno zavřeme.

Intenzivně větrat přes den bohužel nelze, až když večer či v noci je venku přibližně stejně teplo jako uvnitř. Nejvíce se byt ochladí celonočním průvanem v místech kde nespíme, třeba do světlíku v koupelně, kde otevřeme dveře i okna do světlíku. Zateplení bytu pomáhá, jak vnější, tak i vnitřní v bytě, protože lepší izolace zdi zabrání prostupu horka zvenku.

Pokud to nestačí, pořídíme si klimatizaci. Není levná, ani provoz, a montáž také není snadná, protože se horký vzduch musí někam ven odvádět hadicí. To nebývá dořešeno. Je tam jen koncovka do zasunovacího okna, ale taková okna u tu téměř nemáme.

Různé nouzové možnosti skrz pootevřené okno nejsou praktické. Musí se utěsnit, ale pak se nedá otevírat. Nejlépe je odvést horký vzduch do komína či světlíku i cestou skrz zeď do koupelny. Montážní firmy to nabízejí vyřešit. I velký příkon klimatizačních jednotek je zátěž pro elektrickou instalaci v bytě.

Problém je, že místo odvedeného horkého vzduchu se nasává do místnosti jiný. Třeba z chodby či ze světlíku. A proto může zapáchat.

Řešením je dvouhadicová mobilní klimatizace. Ta si jednou hadicí nasaje vzduch a druhou vypouští horký. Ale kam?  Řešením může být těsnění do okna, jež se ke klimatizaci prodává. Nalepí se na něj a oběma nastavitelnými otvory se prostrčí hadice. Viz video z této klimatizace. Problémem bývá i hlučnost. Proto klimu můžeme dát do sousedního pokoje a jen pootevřít dveře. Také ji uložit na měkkou podložku.

Daleko lepší je splitová klimatizace. Jedna část se dá zvenku na dům, nebo na balkon a trubkami se spojí s druhou částí v pokoji. Cena je ovšem trojnásobná, včetně odborné montáže.

 

Pozor na tzv.klimatizace s odparem. Nemají odvodní hadici, ale vyrábějí jen horké dusno odpařováním vody.

Nepoužíváme spotřebiče, které vyvíjejí hodně tepla. Oblékneme se jen tak, jak je právě nutné. I přikrývku volíme jinou. Vše pro okamžitou tepelnou pohodu.

 

Jak si můžeme nabrousit nože a vrtáky a základní pokyny pro vrtání

Jak odstranit ztvrdlé svědící paty

Co proti viróze

Další stránky:

     Strategické rozhodování

Strategie obou světových válek

Normalizace 

Otázka „odboje Mašínových 

Vzpomínky na 2.sv.válku

Šedesátá léta,

  Psychologie a sociologie islamismu a terorismu

 

A ještě z dalšího soudku...

Cestování  Řecko a řečtina na cesty

Cestování Tenerife

Létání