Příručka o Tenerife a něco málo o Mallorce

Pro zájemce o tento ostrov jsem v průběhu mnoha let sesbíral zkušenosti, abych ho zpopularizoval. Našinci tam jezdí méně, než by mohli. Jestli se bojí teroristů nebo imigrantů, nebo si myslí, že je to Afrika a žijí tam černoši nevím, nic takového neexistuje, ostrovy jsou ryze španělské. Pokud tam ale jedou, jsou totálně nepřipraveni a vracejí se domů s prázdnýma rukama. Zůstávají jen u hotelu. Proto jsem sepsal tuto příručku.

Zkušenost č.1: Vše je tam jinak než u nás a než si laikové i delegáti cestovek myslí. Delegáti mluví nesmysly a zvou vás na výlety zajímavé jen pro jejich kapsu. Musíte si hledat vlastní trasy, abyste Tenerife poznali... k tomu potřebujete mnoho informací.

Doporučuji i tuto příručku a i tuto .

 

Proč Tenerife?

Řecko, kam jsem jezdil dříve, mělo mnohé krásy, ale jednu velkou nevýhodu. V zimě se tu nedá koupat, a právě to bych potřeboval, protože zimu nemám rád. Po dlouhém hledání jsem z mnoha možností zvolil Kanárské ostrovy. Na Kanárech je pořádek a přátelští lidé, všude kultura, u nás nevídaná.

Který ostrov ale vybrat? Použil jsem mapy Google přepnuté na Terén. Projížděl jsem všechny a vybral Tenerife.

Je totiž největší a nejpestřejší. Je tu všechno co si lze přát. Zde se dá za vlnolamy koupat celý rok, zejména na jihu, kde je o poznání tepleji než na vlhčím, ale vegetačnějším severu. Rovněž dostupnost je dobrá. Let na Tenerife z Prahy bez přestupu trvá pět hodin, což se dá vydržet. Místní doprava je výborná díky autobusům titsa.com. I ceny v cestovkách jsou přijatelné.

Podobných ostrovů je na Kanárech víc, La Palma, El Hierro, La Gomera a Gran Canaria, ale u mě z řady důvodů Tenerife jasně vede, i když připouštím, že třeba Los Tilos na La Palmě je nejkrásnější.

Nevýhodou Tenerife je jen to, že i ono je vlastně malé. Mnoho míst se mi tu nelíbí vůbec, ale možnost kombinace koupání v zimě a výletů je obrovská deviza.

Velkými rádci mi byly videa https://www.youtube.com/results?search_query=CAMINANDO+POR+ACHINECH+Tenerife a videa z vrtulníku, kde je možno vidět každý detail Tenerife, doslova každý strom... https://www.youtube.com/results?search_query=VOLANDO+SOBRE+CANARIAS+TENERIFE

 

Jiné destinace pro srovnání:

Moje dřívější zkušenosti - Řecko-Zakynthos a Korfu  ba i Kréta

Kapverdy -  jsou moc africké, nepořádek, bez vlnolamů a málo vegetace, špatná doprava tam i na místě

Madeira - tam je moc zima a koupat se také moc nedá. Hlavně v zimě ne. Doprava autobusy problém.

Karibik, Kuba, Dominikánská republika - je to dlouhý let a celkově nepořádek, se španělskou kulturou se to nedá srovnat. Cestování po ostrově sporné. To platí i pro Sri Lanku a Thajsko. Nedá se tam s místními domluvit.

SAE – města luxusu vyrostlá v poušti mne nelákají, ani jejich kultura. Navíc bombardují sousední Jemen

Egypt - izolace v hotelu mi nevyhovuje. Málo vegetace,

 Maroko – rovněž málo vegetace, africký nepořádek

Jsou ale ještě zajímavější místa než Tenerife, to ano. Pěkných míst tu moc není a jsou malá. Vše dost nenáročné, taková malá schengenská Havaj. Je to souostroví důchodců z celé Evropy, kterým jsem také. Třeba Filipíny, Sri Lanka, Thajsko či Malajsie jsou daleko pestřejší, ale náročnější. Nebo střední a jižní Amerika či Kavkaz.

 

Pár zkušeností z Mallorky

V roce 2021 jsme kvůli popílku ze sopky na La Palmě zrušili cestu na Tenerife a přesměrovali ji na druhou polovinu října na Mallorku. Po důkladném rozboru letovisek jsem vybral Pegueru, také označovanou jako Paguera.

Říká se jí také Malé Německo, protože německých turistů je tu nejvíc. Umí si totiž dobře vybrat, u časně ráno houfně vycházeli z hotelu na členité tůry i výlety po ostrově, kterých je velmi mnoho.

Je to malé tiché letovisko obklopené lesy, jsou tu tři výborné pláže a přitom dostatek nákupních možností i možnosti lodních výletů.

I výběr hotelu Universal Lido Park se povedl. Vypadá sice jako panelák, ale slouží dobře. Výhodou je vyhřívaný bazén v budově a hlavně lehátka v parčíku těsně nad plážemi, která jsou zdarma.

I autobusová doprava je dobrá, proti Tenerife spolehlivější, odjezdy jsou dobře značeny, i jízdní řády jsou ke stažení.

Naše výlety směřovaly do Palmy, kde je množství památek i úzkých uliček starého města. Překvapivě mnoho turistů i na konci sezony.

Také jsme jeli do Andratxu. To je starobylé městečko, kde je velký chrám a krásná budova obecního úřadu. Na městečko a jeho krásné okolí je úžasný výhled od větrných mlýnů. Turistů tam bylo málo, na rozdíl od slavné Valldemossy, kde jich bylo až moc a tak z starobylého klenotu udělali turistickou atrakci. Jen čepičáři chyběli...

Chtěli jsme vystoupat k větrnému mlýnu, ale uprostřed jsme se zastavili, cesta byla hrozná.

Jeli jsme i na dvouhodinový lodní výlet po sousedních letoviscích a bylo vidět, že to naše je nejlepší.

Mallorka má mnohé výhody proti Tenerife. Vegetace tu je hojná a je i u moře, což na Tenerife není. Koupání je tu příjemné, jen malé vlny a snad až moc plynulý vstup do vody na písečné pláži.

Nevýhodou je malá vůně moře, je to tu jak u rybníku. Je tu méně teplé moře  i vzduch, takže konec října je už otázka náhody zda vyjde počasí. V zimě se tu koupat nedá. Tenerife je svou odlišností exotičtější.

 

 

Jaké cestovky jezdí na Tenerife?

Je tam možno jet s  www.Canariatravel.cz ta má výhodu, že od 3.cesty s nimi je nárok na 5% slevu. Jezdí tam i  www.Fischer.cz  ba i další.

Nebo si třeba u www.Studenagency.cz či podobné agentury koupit jen pobyt v hotelu u některé německé či rakouské cestovky. Je to levnější než objednat hotel soukromě. Cestovky si umějí vyhádat lepší ceny hotelů.  Dopravu lze i od našich cestovek, mají přímé lety. Nízkonákladovkami se dá ušetřit na letence.

Tato kombinace se ale finančně příliš nevyplatí, navíc musíte z a na letiště jet linkovým busem. Nakonec jezdím jen Canariatravel, alč služby delegáta už nepotřebuji, poradím si sám. Pokud bych ale narazil na vážný problém, je delegát výhodný. Jazyky neumím.

Optimální pobyt je alespoň 3 týdny, dva je minimum... Týden je absolutně nedostatečný, protože dva dny zničíte cestou a nic vám nezbude.

 

Kam a kdy na Tenerife?

Kam ale na Tenerife jet a kdy? Základní rozdělení je na sever a jih ostrova. Je sice malý ostrov, ale je tu velké množství velmi rozdílných oblastí. Je třeba si ujasnit, oč nám hlavně jde.

Jde vám o koupání? Pak doporučuji jih, protože na severu je málo vlnolamů a velké vlny jsou problém

Jde vám o pamětihodnosti? Sever má hodně měst, která stojí za to vidět. Buenavista del Norte, Garachico, Icod, Puerto de la Cruz a hlavně Orotava. Podobná historická města na jižním pobřeží nejsou.

Jde vám o výlety? V tomto ohledu můžete jet na sever i a jih, cestovat po ostrově není problém. Jediný problém je oblačnost, může zakrýt pohoří a snižuje teplotu, takže se v zimě a na jaře nedá koupat.

Jde vám o zábavu a povalování se u hotelů a nakupování v turistických centrech? Takové je Playa Americas a okolní letoviska na jihu.

 A kdy tam jet? Lze po celý rok, teplo je stále, ale pokud se chcete občas koupat v oceánu, doporučuji jih. Na severu se dá koupat jen do začátku listopadu a pak asi od května. Na jižní svahy totiž praží slunce, které o teplotě rozhoduje. Ač není severní pobřeží daleko, odpoledne je tam výrazně chladněji a místy prší, což na jihu výjimečně. V zimě jsou pláže na jihu plné, na severu prázdné. Nejstudenější je asi únor.

V létě a o vánocích je nával, tak doporučuji od listopadu do ledna. V zimě je sever často zatažen mraky. Mraky se drží často ve středních výškách, u moře a v kopcích ve výšce nad 1000 m je krásně.

Nejhorší pobřežní terén je podle mne od jižního letiště k Santa Cruz – strmé svahy bez vegetace, straší tam desítky větrných elektráren.

Osobně jsem si vybral letovisko Puerto Santiago na jihozápadě. Je tam v lednu nejvíc teplo a lze se busem snadno dostat do hor i na severní stranu ostrova. Na návštěvy severního pobřeží a na výlety do Anagy je vhodné Puerto de la Cruz na severu. Tam je vhodné jet nejpozději v polovině listopadu. Spíše dřív. Oblačnost tam později často zakrývá slunce i hory.

Návštěva na jaře na severu v Puertu, jak jsme zažili v 2022, měla problém v ohromných změnách teplot všude a mnozí nachladnou jen proto, že nemají oblečení do hor, autobusu atd. I klimatizace v autobusu je problém... Na horách bývají mraky a tak je chlad ještě větší...

Zataženo bylo většinu doby a kvůli nim se nedalo pro chlad moc koupat... Na jihu to bylo lepší. I jaro je vhodnější na jihu.

A pozor na jarní slunce, na které není kůže zvyklá. Chlad žene lidi na slunce a pokud použijí krém s faktorem 15 či 25 ošklivě se spálíte. Na jaře tam vůbec nemusí být horko, dokonce i nižší teplota než v Čechách. Voda má jen 19 stupňů jako v lednu!

 Doporučuji:

Nejkrásnější města

1.    La Orotava 2. Buenavista del Norte 3.Garachico 4.Icod de los Vinos

Nejkrásnější pláže

 1.Las Teresitas 2.Playa San Juan 3.Abama

Nejlepší výchozí bod výletů na všecky strany

1.Los Erjos  2. Cruz Carmen 3. El Bailadero 4.Masca  5. Las Lagunetas.

Nejkrásnější pohoří

1.Anaga

 2.Teno

Hora Teide je populární, ale bez vegetace, takže mne tam nic neláká

Několik článků pro FB:

 

Camino Ribera del Mar

Doporučuji tuto nenáročnou trasu. Z Puerta de la Cruz na Tenerife jede autobus, vystoupí se u Barranco Ruiz. Po prohlídce rokle se sejde k oceánu do malinké nádherné romantické obce El Rosario https://mapy.cz/turisticka?x=-16.6281448&y=28.3955127&z=17&l=0&source=osm&id=621057&ds=1

Pak podél oceánu krásnou cestou Camino Ribera del Mar

 přes větší obec Las Aguas do San Juan de la Rambla, kde je na břehu mořská vířivka a autobusem zpět.

Pokud jedete autem, můžete ho nechat v rokli a z Rambla se k němu vrátit autobudśem, nebo jít jen do Aguas a zpět. Do bazénku v Rambla můžete zajet autem.

 

Z Caldery do Pinolere

Můj dnešní výlet by mohl mnohé turisty z Puerta de la Cruz inspirovat. Bus 345 jezdí každý den co hodinu na konečnou do kráteru nad Aguamansu. Pak se jde pohodlně kilometry po turistické cestě vrstevníci voňavými pralesem s mnoha výhledy.

Je několik možností jak z ní sestoupit viz GPS mapy.cz My to vzali do obce Pinolere. Sestup je pořádný hlavně dole na silničce. Auta sotva jedou...

Je to krásná venkovská krajina bez turistu. Zahrady květiny brambory vinohrady. V Pinolere je etnomuzeum, kde zrovna byla slavnost.

V restauraci jsme se levně a dobře  občerstvili a po kilometru chůze došli na zastávku autobusu La Curva, kde byla i restaurace.

Z Cruz Carmen do Las Carboneras

Trek se povedl až na ty mraky co místy  tlumily výhled. Bylo i víc zima než jsme čekali. Cesta po žluté značce je uvedena na směrovce u restaurace jako Chinamada, ač možností je tam víc. Naštěstí mapy.cz offline mi opět pomohly.

To je prales! To je pravá divoká krása Anagy!!! Prvně jsem ji viděl! Víc jak Masca a Teide dohromady! Druhou půlku trasy jsme raději šli po silnici. I tak mě bolí palce u nohy.

Obě restaurace v Las Carboneras jsou zavřené ale horská vesnička má úžasnou krásu. Autobus nás zpět vezl přes Taborno. Tatáž krása. Podobně jako Afur. Tam příště.

Trasa mlžným vavřínovým pralesem

Tenerife je ráj turistů, jen vědět kam jít. Dvanáctikilometrovou trasu z Erjosu do Las Portelas skrz Monte Agua si dopřáváme pravidelně. Je tam čistý vlhký vzduch, úplné lázně,  a krásné výhledy. Viz https://mapy.cz/turisticka?x=-16.8450508&y=28.3270067&z=17&source=pubt&id=21522401&ds=1

Kdo nechce jít až tam, nebo nechá v Erjosu auto, může se vrátit z půli cesty. Tím ovšem přijde o pohledy do krásného údolí na konci cesty. Nic mu ale nebrání udělat si výlet i z druhé strany.

Videa jsou na https://www.google.com/search?channel=trow5&client=firefox-b-d&q=Erjos+LAS+PORTELAS+youtube

Cesta pralesem je, jak vidíte, velmi pohodlná, téměř po rovině. Jde to i s kočárkem, jen se na ni dostat je trochu problém. Můžete to vzít kolem jezírek, tam je lepší cesta.

Po trase je několik odboček na vyhlídky, jedna kousek za krajem lesa. Je tu i možnost odbočit značenými stezkami dolů ze svahu, ty už jsou divočejší.

Můžete si natrhat vavřín a usušit na bobkový list. Jen poznat který to je. Z větví visí vousy jakéhosi svatého.

Je tu riziko mlhy nebo slabého deště. Prostě mlžný prales... Výška je tu kolem tisíce metrů, takže o deset až dvacet stupňů méně než na pláži!

Trasu končíme v restauraci Mesón del Norte, kde čekáme na autobus. Přes Mascu jedeme do Santiaga del Teide, kde přestoupíme. I to je velký zážitek...

Barranco Ruiz

Pokud jste v některém z mnoha hotelů v Puerto de la Cruz na Tenerife, můžete vyrazit na krásné výlety autem či autobusem. Doporučuji třeba tento:

Na https://mapy.cz/turisticka?x=-16.6102787&y=28.3611911&z=12&source=osm&id=1024316060&ds=1

tomu říkají potok, ale je to rokle. Roklí je na Tenerife mnoho, ale jen několik je skutečně krásných.

Profláklou rokli Masca zná každý, ale tuto jen málo lidí. Není tak namáhavá.

V pohodě tam zaparkujete, nebo vystoupíte z autobusu a vydáte se po turistické stezce, s mnoha krásnými výhledy. Vystoupáte až nahoru a pak sejdete silničkami zase dolů. Zastavit se můžete v některém bistru. Doporučuji bar Chiringuito v San José, viz foto. Dali nám výtečného králíka na houbách, a levně.

Tenerife – tipy na výlety - Erjos

Obec Erjos je východiskem mnoha turistických tras do všech směrů. Jezdí tam mnoho autobusů viz titsa.com a lze tu na rozdíl od Mascy dobře zaparkovat. Malý bar je na náměstíčku, ale lépe je jít trochu výše, tam v baru Abreu dobře vaří. Obec je ve výšce 1000 metrů, je tam chladno a vlhko, občas je v mracích. Je o ní spousta videí na youtube.

https://mapy.cz/turisticka?x=-16.8024439&y=28.3238111&z=16&l=0&source=osm&id=1031819073

Nejsnadnější trasou je jít po silničce téměř rovně do El Tanque. Provoz je minimální.

Zato jít roklí Barranco Cuevas Negras do Los Silos je trochu podobné Masce, je to její náhražka. Z Mascy vás totiž už člun neodveze do Los Gigantes, a jít zpět do kopce je soda...

Kdežto v Silosu můžete sednout na bus a s přestupem v Icodu se snadno dostanete zpět do Erjosu.

Nejznámější trasou je jít 12 km vavřínovým mlžným pralesem s mnoha výhledy do Las Portelas a odtud busem přes Mascu s úžasnými výhledy do Santiaga del Teide a přestoupit na bus do Erjosu, či kam chcete jet. Jde se po krásné silničce téměř po vrstevnici, bez dopravy.

Lze také jít k jezírkům, na Kanárech věc ojedinělá, a případně dál do hor.

Také doporučuji trasu do San José de los Llanos kolem kapličky a případně kus dál za město a pak podél lávového pole dolů do El Tanque.

Nebo můžete za Erjosem odbočit doprava z této stezky a jít kolem hory Montana Tomaseche s úžasnými výhledy. Je tam v pustině rural hotel Caserio Los Partidos i archeologické naleziště Los Partidos de Franquis http://www.gobiernodecanarias.org/cultura/patrimoniocultural/bics/index.html?bic=true&cod=228

Cestou můžete navštívit Ekomuzeum https://ecomuseodeltanque.es/en/the-el-tanque-ecomuseum/

Tenerife – tipy na výlety - Cruz Carmen

Cruz Carmen je na okraji pohoří Anaga a východisko mnoha tras. Toto až pohádkové pohoří je na Kanárských ostrovech nejkrásnější. Trasy jsou na mnoha videích youtube i vimeo.com.

Cruz Carmen je daleko známější než Erjos, prý tu bývá problém s parkováním. Nejlépe je přijet autobusem několika linkami z hlavního nádraží v La Laguně. Dopravu vám poradí mapy Google, aplikace Guaguas či titsa.com.

https://mapy.cz/turisticka?x=-16.2802396&y=28.5316108&z=17&l=0&q=cruz%20carmen&source=osm&id=12591967

Trasy směrem na La Lagunu jsou kolem či přes obec Las Mercedes do Las Canteras, kde je hojná autobusová doprava, protože se připojují i spoje na Punta Hidalgo.

Dvě cesty jsou pradávné stezky lesem, jiné vedou kousek zpět po silnici a v zatáčce odbočit na lesní cesty nejlépe po hřebeni, ale i podél něj.

Delší a náročnější trasy jsou k moři do Bajamaru a Punta del Hidalgo.

Osobně dávám přednost trase do Las Carboneras. Je tam několik možností, lze jít na místní autobusovou zastávku, nebo se vrátit zpět.

Méně náročné je jít kousek po silnici dál a pak odbočit na Pico Inglés. Zdatní turisté mohou sejít po svahu až do San Andres na pláž Teresitas.

Možností je ještě daleko více. Není zde nutno si zajistit rezervaci návštěvy, jako je tomu u El Pijaral, jež je pár kilometrů dál. Přesto si užijete bohatých výhledů i divoké vegetace.

Tenerife – tipy na výlety - El Bailadero

El Bailadero, viz https://mapy.cz/turisticka?x=-16.2045874&y=28.5503273&z=16&source=osm&id=452639  je asi uprostřed hřebenu Anagy. Můžete tak prozkoumat druhou část jeho pohádkové krásy.

Snadno se tam dostanete, jede tam autobus č.77 z Laguny, viz https://titsa.com/index.php/tus-guaguas/lineas-y-horarios/linea-077

Viděl jsem německé turisty, kteří odtud sestupovali prudkým svahem směrem na Tagananu. To je slavná rázovitá obec na svahu Anagy, ale já bych do ní jel raději autobusem ze Santa Cruz. Silnička tam prochází tunelem na druhou stranu hřebene.

Na rozdíl od Cruz Carmen je v El Bailadero úžasný výhled na obě strany pohoří. Hřebenová silnička je sama o sobě zajímavou turistickou trasou.

Doporučuji jít po ní dále. Občerstvit se můžete v nedalekém hotelu https://alberguestenerife.net/

Nebo můžete jít po hřebeni zpět, výhledy i bujná vegetace jsou všude. Až se budete chtít vrátit do vašeho hotelu, můžete od nedaleké křižovatky sejít 2 km silničkou na zastávku autobusu z Taganany do Santa Cruz a tam je možno přestoupit na autobus do Puerta de la Cruz.

Mám v dubnu v plánu jít po hřebenu 6 km k zastávce La ENSILLADA, která je východiskem tras do přírodní rezervace El Pijaral, kam je však vstup regulovaný.

Zde chci počkat na autobus 947 do Chamorgy, která je na konci hřebene. Dál je jen maják. Z Chamorgy pojedu zpět do Santa Cruz a odtud do hotelu v Puerto de la Cruz.

Historická města na Tenerife

Vzhledem k dějinám ostrova historicky zajímavých měst na Tenerife mnoho není. Nelze srovnat s pevninským Španělskem či Baleárskými ostrovy. Přesto jich pár za návštěvu stojí. Všecky jsou na severním pobřeží. Na jižním jsou jen hotely a obyčejná městečka jako Alcalá a Playa San Juan. Zato se tu dá lépe koupat.

Kromě historických staveb i ulic je severu řada úžasných parků, jsou i v Puerto de la Cruz. Hledám tipy na https://www.tripadvisor.com/ případně na mapách.

Osobně dávám na první místo městečko, které je méně známé, a ani neleží u moře.

Je to La Orotava, největší klenot Tenerife. Na dalších místech je Buenavista del Norte a jemu podobné Garachico. Za návštěvu stojí i historické centrum Icod de los Vinos.

Nejkrásnější pláže na Tenerife

Kanárské ostrovy se liší mnohým, hlavně koupáním. Prostě Atlantický oceán není rybník, přehrada ani moře. Velké vlny jsou hlavním problémem, který koupání omezuje, ba často znemožňuje. Třeba slavná pláž Arena je kvůli nim většinou nepoužitelná. Viz foto. A na severu ostrova z toho důvodu vlastně žádná pořádná pláž není.

Vlny tlumí hlavně vlnolamy, pokud jsou dostatečně dlouhé, což neplatí v Los Gigantes a Puertu de la Cruz, nebo úzké zátoky, které jsou v Alcalá nebo na rozmezí Los Gigantes a Puerto Santiago.

Černý písek působí zbytečné obavy. Není to bláto, ani trošku. Má stejnou strukturu jako žlutý, blyští se v něm krystalky a v zimě příjemně hřeje.

Okolí pláže je také důležité. Nemám rád hradbu hotelů všude kolem, jak je tomu u velkých letovisek, takže volím:

1.Las Teresitas 2.Playa San Juan 3.Abama. 4.Alcalá 5.Malá pláž v Puerto Santiago.

Na rozdíl od Mallorky jsou tu záchody, umývárny a převlékárny zdarma. Kvůli množství kamení doporučuji boty do vody, navíc v zimě hřejí.

Zvláštní kapitolou je koupání ve vlnách a v zimě. Je třeba o tom dost vědět a mít praxi. Tenerife je ostrov věčného léta, nikoliv jara, jak se běžně chybně uvádí. Dá se tam totiž koupat celý rok.

Od ledna do března je potřeba počítat s chladnější vodou, 19-20 stupňů. To však nestačí, je také potřeba aby bylo jasno. To zaručí, že bude na pláži i přes 30 st. O teplotě tam rozhoduje slunce, a velmi intenzivně.

Musí být i bezvětří, aby se pláž neochlazovala. Ta musí být na jih, aby vás lávové kameny, rozpálené sluncem, ohřívaly i zezadu. Někdy pomůže calíma, horký vítr ze Sahary, ale dohlednost klesá. V zimě se dá koupat i do půl šesté večer.

Na severu Tenerife se v zimě téměř nedá koupat, ač je to jen pár kilometrů daleko.

Tenerife – tipy na výlety z Puerta de la Cruz

Toto město, plné hotelů, nabízí mnoho možností výletů. Nejzajímavější je jistě pohoří Anaga, kam se dostaneme i autobusem s přestupem v La Laguně.

Koupat se v Puerto de la Cruz moc nedá, nejsou tu vhodné vlnolamy, ale je možno jet na slavnou pláž Teresitas s přestupem v Santa Cruz. Je to ale daleko.

Koho zajímají historická města, doporučuji nedalekou Orotavu a malebná města na severním pobřeží. Třeba Icod de los Vinos s jeho historickým centrem, odtud můžete k moři podél banánovníkových plantáží do letoviska San Marcos, kde je i pláž.

Dále Garachico a Buenavista del Norte, případně až k majáku na západním cípu ostrova, kde je i malá pláž.

Kupodivu méně známý, ale o to krásnější je výlet do Barranco Ruiz a Aquamansy. Barranco Ruiz je velká soutěska před Icodem, porostlá voňavými keři pelyňku pravého. To je vůně Tenerife. Je pohodlnější než trek na Mascu.

Od ní můžete sejít až k moři a po pobřeží buďto zpět do Puerta, nebo na druhou stranu do San Juan de la Rambla a odtud autobusem zpět.

Aquamansa se mi líbila ještě více. Jede tam přes krásnou Orotavu autobus č.345. Vyjedeme až do Caldery https://titsa.com/index.php/tus-guaguas/lineas-y-horarios/linea-345

To je kráter sopky a je v něm dětské hřiště. Je už v pralese a vede tudy několik nádherných tras. Stačí sejít do Aquamansy, je tam restaurace, a odtud zpět autobusem.

Komu by to nestačilo, ať jede autobusem č.325 do Erjosu a tam je spousta nádherných tras. Komu se nechce chodit, může se cestou zastavit u městečka Ruigomez a povozit se na velbloudech. Viz http://www.camellocenter.es/ Autobus jede až do Los Gigantes, pokud se chcete vykoupat na jihu, kde je daleko tepleji.

Tenerife – tipy na výlety - Arguayo

Cestovky někdy píší na svých webech do nebe volající nesmysly, třeba na https://www.canariatravel.cz/cs/vseobecne-informace/vylety/zajimava-mista/zajimava-mista-na-tenerife/#alcala ALCALÁ Tato malá rybářská vesnička leží na černých čedičových útesech na západním pobřeží ostrova mezi Playa de San Juan a Puerto Santiago... Mimo rybolovu se místní lidé zabývají pěstováním okrasných květin a rajčat.

Alcalá je totiž docela veliké město se vším všudy. I s hotely.  Podívat se můžete na mapy.cz. Pokud ale chcete opravdu navštívit malou vesničku, kde se zastavil čas, doporučuji Arguayo.

https://mapy.cz/turisticka?x=-16.8070537&y=28.2681479&z=16&l=0&source=osm&id=1031813857

Tam turistu asi neuvidíte, ačkoliv tudy projíždí linkové autobusy. Bydlí tam málo lidí, nic se tam neděje, chcípl tam pes, ale vše krásně esteticky upraveno, jako je ve Španělsku zvykem. Kdepak vesnice u nás...

Nejprve si všimnete velkého moderního fotbalového hřiště. Co tu dělá, nevím. To je takový místní zvyk jak podojit EU. Staví se sportovní stavby, které nemají využití.

Kolem něj se dostanete po svahu cestou lemovanou vysokými borovicemi ke schodům, které vedou na vršek hory, kde jsou hlavně antény. Je tam úžasný výhled na všechny strany. Na jižní pobřeží i městečko Tamaimo, jež je hluboko pod vámi, i na Santiago del Teide a rozsáhlé borovicové lesy na hřebeni. Sopka, jež soptila v r.1903, je nedaleko.

Kdoví, čím se tu lidé živí. Nic tu není, ani pole, jen zahrádky. Leda dojíždět do hotelů pracovat. Je tu malé muzeum hrnčířství, ale kdoví, kdy tam někdo naposledy byl...

Zpět se můžete dostat do Tamaima, ale cesta je moc příkrá, kamínky se točí pod nohama. Nebo turistickou cestou po svahu směrem na Santiago. Viz foto.

Tenerife – tipy na výlety - cesta vavřínovým mlžným pralesem

Tenhle výlet z Erjosu si dáváme pokaždé. Ne vždy dojdeme až do konce žluté trasy do Las Portelas a vrátíme se. Někdy to spojíme s návštěvou nedalekých jezírek. S oblibou jíme v baru Abreau, asi 400 m nad náměstím.

Jindy ujdeme těch 12 km po krásné lesní cestě, téměř po rovině, kde by mohlo jet i auto.

Cestou je několik krásných vyhlídek, některé jsou kousek od cesty. První je asi 500 m od vstupu do lesa. Horší je, když jsou hory v mracích, to je pak opravdu mlžná pouť...

Dobrodružnější povahy mohou z trasy odbočit do prudkého klesání k pobřeží.

V Las Portelas vždy zajdeme do restaurace, asi kilometr nahoru po silnici, a tam sedneme na autobusek do Santiaga del Teide, pěkně kolem Mascy. Jsou tam úchvatné pohledy a jsem rád, že nemusím řídit.

Trasa je velmi známá, videí je plno, třeba

https://www.youtube.com/watch?v=PnLQl2hVOBE Pokud chcete videa z youtube stahovat, před .com vepište pp a pak zvolte rozlišení videa

Tenerife – tipy na výlety – Tamaimo

Pokud jste ubytovaní v Los Gigantes nebo v Puerto Santiago, je vaším nejbližším cílem výletů poklidné a příjemné městečko Tamaimo. Můžete tam dojít po turistické cestě plné kamení, místy korytem vyschlého potoka kolem banánovníkové plantáže a kozích farem. Je v jakémsi údolí, takže do hor není daleko.

Můžete tam jet i autobusem či autem a odtud podniknout řadu výletů. Třeba na Kříž misionářů. Výstup je místy docela náročný, viz foto, ale výhledy jsou úžasné. Kolem roste spousta kaktusů. Opuncií se raději nedotýkejte, zaseknou se do vás háčkem.

Tamaimo je ve výšce 500 metrů, je zde už chladněji. Pokud půjdete po turistické trase dál do Santiaga del Teide, které je v tisíci metrech, tam už je opravdu chladno, na což mnozí turisté zapomínají. Cestou můžete odbočit do hor, viz mapa https://mapy.cz/turisticka?x=-16.8181301&y=28.2731369&z=16&l=0&source=osm&id=1031813853

V Tamaimu už léta chodíme do baru Girasol, viz https://mapy.cz/turisticka?x=-16.8182052&y=28.2686864&z=18&source=osm&id=13015614

Chodí tam i Angličané, ubytovaní v městečku. Užívají si tu příjemného důchodu. Platí tak, že strčí bankovku pod talíř či sklenici a v klidu odcházejí. Na Tenerife je to běžné. To by u nás neprošlo...

Tenerife – tipy na výlety –  Tierra del Trigo

Tato obec je tak odlehlá, že o ní nevěděla ani naše delegátka, ač na Tenerife žije už léta. Pro turisty je však dobrým cílem. Je těžší se tam dostat, nejede tam žádný linkový autobus, což je na Tenerife naprostá výjimka. Autem se tam dostanete z El Tanque, nebo zespodu od Los Silos.

Nádherná turistická trasa po dobré cestě je ta, že pod obcí Ruigomez, kde jsou i velbloudi, viz http://www.camellocenter.es/ vystoupíme z autobusu (musíme si zazvonit) a v zatáčce pod zastávkou odbočíme na cestu vedoucí opuštěnou krásnou přírodou plnou divoké vegetace přes samotu Las Juncias. Viz

https://mapy.cz/turisticka?x=-16.8007796&y=28.3492072&z=16&l=0&source=osm&id=1031858160

Tierra del Trigo je na velkém svahu v údolí. To je na Tenerife časté, ale tady je to zvlášť příkré. Mám fotku domu, před ním je cesta a chodník. Jenže to není chodník, ale schody!

Je tu i rural hotel a pěkné náměstíčko s kostelíčkem a barem. Vládne tu naprostý klid.

Máte možnost pokračovat divokou roklí, připomínající Mascu, nebo sejít serpentinami po silničce do Los Silos k autobusu.

Klesání je ale tak prudké, že mi tam zčernaly palce u nohy! Jdete vlastně po špičkách!

Můžete také po silnici vyjít do El Tanque k autobusu. Po cestě jsou úžasné výhledy na severní pobřeží, viz foto.

Tenerife – tipy na výlety –  Santiago del Teide a Valle de Arriba

Santiago je okresní městečko. Zde se přesedá do autobusku na Mascu, případně dál až do Buenavisty del Norte. Viz

https://mapy.cz/turisticka?x=-16.8157997&y=28.2969069&z=16&l=0&source=pubt&id=21709743&ds=1

Jede sem řada autobusů, musíte ovšem vystoupit až na náměstíčku s kostelem. Je tu i turistická kancelář. Spousta taxikářů tu čeká na ty, kteří se už do autobusku nevešli.

Santiago je křižovatka silnic a autobusových linek. Pod obcí je jakási křížová cesta do svahu nazvaná Sendeno Virgen de Lourdes

Můžete po žluté značce sejít po kamenité cestě s úžasnými výhledy do Tamaima a dál do Los Gigantes. Cestou je možno odbočit do hor.

Na horním konci Santiaga jsou vybudovány ohniště pro rožnění. Musíte si ovšem někde koupit palivo.

Turistickou cestou můžete jít kolem sopky Montana Bilma, či do nedaleké romantické vesnice Valle de Arriba a dál do svahu na hřeben. Překvapily mě tam vinohrady, v takové nadmořské výšce. ..

Je tu chladno, teplota je až o deset stupňů nižší než na pobřeží.

Tenerife – doporučená letoviska

Předposlední díl je o tom, kde se máme ubytování. Každý má své priority. Nám jde o koupání a turistiku, v noci chci klid. Proto rušná letoviska jako Los Christianos na Costa Adeje odmítám. Jsou zasazena do krajiny, která se mi nelíbí. Mraky hotelů a turistů nesnáším.

Hlavní rozdělení Tenerife je na severní a jižní svahy. Na jižních je o poznání tepleji, zato méně vegetace. Koupání je tu lepší a možné i v zimě.

Na jižní straně dávám z řady důvodů přednost malému Puertu Santiagu, zejména jeho východní části zvané Varadero. Je tu trochu problém s koupáním. Je tu sice po schůdkách vstup do oceánu, ale jen pro zkušené plavce. Na koupání je vhodná jen malá pláž u Los Gigantes, ale je dosti daleko. Slavná pláž Arena je pro vlny téměř nepoužitelná. Velkou výhodou pro turistiku je zde možnost autobusy jet na hřeben, i za něj.

Nedaleké Los Gigantes se mi nelíbí, je moc stísněné a vlnolam krátký, koupání na pláži nic moc.

Z Varadera je možný krásný pěší výlet podél oceánu a banánovníkových plantáží do Alcalá. Koupat se tam dá v bazénech na břehu, maskovaných jako pláže, i na malé pláži u náměstí.

Není problém tam jet autem či autobusem, nebo ještě lépe do Playa San Juan, není to daleko. Není tu samý hotel, bydlí tu spousta místních. Má to španělský ráz, aspoň trochu.

Pak bych bral vesnici San Andres, ale tam hotel není, jen AirBNB. Zato krásná pláž Teresitas a hřeben Anagy na dosah.

Na severních svazích volím velké Puerto de la Cruz. Dá se odtud podniknout řada krásných výletů, hlavně do Anagy, ale s koupáním je to horší, zejména v zimě.

Dobrou volbou by byl i historický Icod a Garachico, ač i tam je koupání problém. Podobně Buenavista del Norte.

Tenerife – recenze našich hotelů

Poslední díl mám o hotelech, které jsme poznali. Každý má jiné priority, názory se mohou různit. Jde mi o turistiku a koupání, o luxus nestojím.

Hotely důkladně vybírám podle velkého množství parametrů. Záleží doslova na všem. Nejoblíbenější letovisko máme Puerto Santiago, zejména jeho východní část Varadero má ideální polohu.

Několikrát jsme tam byli v prostorných apartmánech hotelu Barcelo Varadero. Osvědčil se pro svou kreolskou architekturu, ale postupně se zhoršoval. Pak se přejmenoval na Allegro Isora a rekonstruoval. Nedopadlo to dobře, chyběly noční stolky, pokoje měly množství závad, které neuměli opravit ani přes zásah delegátky.

A ještě zničili interiér haly a jídelny přestavbou v bizarním kubistickém stylu. Co bylo nejhorší, že jídelna byla vždy tak narvaná, že sehnat volný stůl a jídlo bylo velmi nepříjemné. Vařili ale dobře. Vadilo nám i vnucování předražených nápojů u večeře.

Na https://www.tripadvisor.com/ správně píší, že čtyři hvězdičky si vůbec nezaslouží.

Pak jsme byli v hotelu Vigilia Park na hranici s Los Gigantes. Byl moderní, dobře vybavený, ale ta strava, hrůza. Rybí prsty fakt nemusím mít každý den. Vše neslané, nekořeněné! Když jsem si stěžoval, že mi chybí španělská jídla, řekli mi, že to klienti tak chtějí.

Další nevýhodou byla vzdálenost od malé pláže, hotel je vysoko ve svahu. Nebylo kam chodit na procházky.

Nejvíce se nám líbilo v hotelu Bahía Flamingo, ač patří k nejlevnějším. Má vše co potřebujeme. I malou ledničku. Objednali jsme si navíc tzv.rodinný pokoj, aby bylo víc místa. Nemá sice výtah, ale alespoň tam nejsou staří lidé jak v sousedním Allegro Isora.

Prošli jsme další hotely v Puerto Santiago, ale lepší jsme nenašli. Každý měl nějaký vážný nedostatek.

Na severu v Puerto de la Cruz jsme byli v hotelu Marquesa na promenádě. Nejprve nám dali pokoj s výhledem do zdi, ale po reklamaci jsme dostali výhled na kostel a park. Kromě příliš malého pokoje se nám tu líbilo vše.

Abychom měli víc místa, příště jsme si objednali hotel Florida. Je na ideálním místě, blízko pobřeží i autobusového nádraží. Musel jsem reklamovat, že nám nedali objednaný výhled na moře či pohoří, ale do uličky. Místo normálního balkónu nám dali francouzský balkon, který je hluboký jen 20 cm. Je spíš na okrasu. Vybavení bylo pěkné, ale dost opotřebené.

Balkony měli až pokoje o patro výš, ale ty nám nechtěli dát. Cestovka nám proto část peněz vrátila. Příště pojedeme do studia hotelu GF Noelia Playa tak uvidíme.

Původní články:

S cestovkou na Tenerife či soukromě?

Vím, že je moderní se o vše postarat sám, ale nemohu si pomoci, cestovky mají u mě stále většinu výhod. Španělsky vůbec neumím, jiné jazyky také nic moc a něco shánět a zařizovat, když je nějaký problém, se mi příčí. Neobstojí ani cenové hledisko. Vždyť Tenerife může být docela levné, nabídek je dost.

Shánět zvlášť ubytování a letenku i s dopravou na letiště a zpět a k tomu jen na 7 dní, to se přece nevyplatí. Minimum na Tenerife pokládám 15 dní, ale když jsem tam byl na 22 dní, bylo to optimální.

Letenky je sice soukromě možno sehnat levnější, ale my máme těžká zavazadla a zásadně odmítáme přestupovat. Cesta tam i zpět je hrozná i bez toho.

Dvakrát jsem ale s výhodou zkusil u https://www.studentagency.cz/#form-3 objednat pouze pobyt u německé či rakouské cestovky. Umějí si vyhádat daleko lepší cenu než soukromník.

Už jsem věděl jak dojet do hotelu, ale tahat se v zastávkovém autobusu s přestupem nebylo nic moc. Taxík by byl dost drahý. Později jsem zjistil, že se to už nevyplatí, ceny byly srovnatelné s naší cestovkou.

Od cestovky potřebuji jen aby mne dopravila rychle a jednoduše do hotelu a zpět a v případě problému pomohla. Není to tedy žádná organizovaná činnost. Delegáta vlastně vidím jen na letišti.

Výběr hotelu či apartmánu

Je to věda, neměl by být daleko od pobřeží, někde vysoko ve svahu. Měl by být aspoň s minibarem, když už ne s kuchyňkou. Ta je jen vzácně dobře vybavena na vaření, ale je možno žádat o dodání. Balkon je dobrý, hlavně s dobrým výhledem...

Španělé neumějí něco udělat opravdu špatně. Snad žádný hotel není úplně špatný. Malé pokoje nám vadí, rádi máme family room navíc pokoj. Je třeba zjistit co je v okolí, obchody, pláže, zastávky autobusů atd. Když se vám pokoj nelíbí, není problém dostat jiný. Místo klíčů jsou často karty. Tělocvičny i bazény jsou zdarma, stejně jako pláže.

 

Doprava po Tenerife

Doprava po ostrově je velmi pohodlná a levná autobusem. Je však zatížena mnoha problémy, jež u nás neznáme. Je třeba ale vědět, že naše jízdní řády tu na zastávkách často nejsou. Dokonce chybí i čísla autobusů. Jen časy odjezdu z výchozí stanic. Jízdní řády je možné je stánout u dopravce Titsa.com Téměř nikde na ostrově se nedovíte, kdy autobus přijede do stanice. Určitým návodem je navigace hromadné dopravy na maps.google.com,, a tam i najít varianty spojení. Při větším zvětšení je vidět, kde stanice je. Ale v roce 2019 se už situace na některých zastávkách zlepšila.

Pozor, na mapách googlu a se spojeními  je pár chyb... Ty jsou ostatně i v jízdním řádu busů Titsa. Občas se stane, že bus nepřijede, vůbec ho nevypraví... To u nás neznáme, takový nepořádek v autobusové dopravě tam překvapuje...

Kufry je  možno zdarma dát do zavazadlového prostoru, je z obou stran busu, pokud ho umíte otevřít. Je tam taková páčka.

 Pomocí Google služby StreetView můžeme pozorovat okolí míst na silnicích, odbočky, zastávky atd. Stačí kliknout na místo na silnici, které nás zajímá. Je totiž třeba vědět, kdy řidiči zazvonit aby zastavil. A vědět, kde vystoupit a kam dál  jít. Pokud na zastávce čekáte, je lepší na autobus zamávat aby zastavil, nebo si bude myslet, že čekáte na jiný spoj.

 Do mapy googlu jde klikat, aby se posunul, i otáčet zorné pole. Použijte i nabídku map Terén s vyjádřenými vrstevnicemi, svahy na Tenerife bývají až moc příkré.

Každý výlet je nutno si do detailu promyslet, připravit. Zjistit časy odjezdu a příjezdu, čísla autobusu a kde přesně stojí. Kupte si Bono Card. Prodávají ji jen někde. Sami si řeknete, na kolik euro ji chcete nabít. Dává to dost slevy oproti placení v hotovosti, pokud to ještě jde.

Bono kartu na jižním letišti koupíte vlevo před východem. Nemusíte pak platit drobnými a máte slušnou slevu. Jenže se prodávají jen v jednom obchodě v každém městě a musíte se doptat kde...

Pokud má každý svou kartu, na zelené skříňce u řidiče ji přiložíte k dolnímu okrají, zazní tón a blikne zelená. Totéž musíte udělat při výstupu na strojku u dveří ven. Současně se na displeji ukáže kolik eur cesta stále a kolik vám zbývá. Pokud to neuděláte, platíte až do konečné stanice. Pokud vás jede na jednu kartu více, musíte to nahlásit řidiči a až na jeho vyzvání kartu přiložit ke strojku. Pokud částka nestačí, doplatíte drobnými.

Pozor. Při vstupu strojek po přiložení karty často zasvítí červeně, karta se musí i třikrát přiložit, než svítí zelená. Totéž platí při výstupu. Musíte ji tak dlouho přikládat, až se rozsvítí zelená kontrolka. Jinak platíte až do konce trasy linky.

Dá se platit jen penězi, ale je to dražší a musíte mít drobné. Zatím to kvůli covidu zrušili. Zajímavé informace a praktická appka je na https://www.pruvodcetenerife.com/tenerife-autobusem-aneb-jak-projet-ostrov-bez-auta/

V lednu 2019 jsme se setkali s další záludností autobusové dopravy. Ve dvou městech opravovali pobřežní komunikaci a zavedli na ni jednosměrnou dopravu. Autobusy musely v druhém směru museli jezdit jinudy a původní zastávky byly proto nefunkční. Přesto na nich řada lidí stála a marně vyhlížela autobus. Mnohým asi uletělo letadlo.

Na zastávce byl sice papír s informací ve španělštině, ale tomu nikdo nevěnoval pozornost. Byl tam i malinký plánek, ale těžko srozumitelný a podle mne i sporný. Zjistit, jak autobusy jezdí, se stalo velkým problémem. Měli sice snahu udělat jakýsi okruh, smyčku... Nejlépe se zeptat místních, ale těch mnoho není a umějí jen španělsky. Delegáti jezdí svým autem a také nic nevědí.

Leden 2020 - Autobusové zastávky jsou více vybaveny přesnými jízdními řády, i když některé chybí. Na venkovských zastávkách jich chybí daleko víc. Lépe než v jízdních seznamech je lépe odjezdy a místa zastávek hledat v aplikaci Mapy Google.

Autobusy se podivně proplétají městy jako Los Gigantes a Playa San Juan, takže jednou v opačném směru než bychom očekávali. Je třeba prostudovat jízdní řád na zastávce. Oklikami se ale zpožďují proti jízdnímu řádu, často o 20 minut.

Na ostrově jsou dvě letiště, jižní a severní. Je tu i lodní doprava v Santa Cruz, menší lodě vyplouvají s turisty na malé plavby pro pozorování ryb i z Los Gigantes atd.

 

Cestování autobusem nebo autem?

Cestování na Tenerife autobusem vyžaduje zkušenosti a znalosti, ale stále je většinou výhodnější než si auto vypůjčit:

-               Vypůjčování auta je delší, složité a drahé

-               Zejména horské silničky jsou velmi úzké, nebezpečné, zatáčkovité s hustým provozem cyklistů,  nákladních aut a autobusů.

-               Parkování u hotelů i pláží je velmi omezené, volná místa skoro nejsou

-               Provoz je tam velmi silný, často se jezdí krokem, kolony jsou časté

-               Někteří cizinci špatně řídí kvůli stáří či nezkušenosti. Angličané jsou zvyklí na jízdu vlevo. Někteří místní šíleně riskují předjížděním, zejm.motorkáři

-               Nelze podnikat výlet jiný než s návratem pro auto

 

Restaurace a bary na Tenerife

Jídlo je požitkem, i v obyčejných barech téměř nenajdete nekvalitní jídlo. Stačí si objednat jen víno a na severu hned dostanete i dárek, např.výborné místní brambory s pikantní omáčkou. Dárek dostanete za vše, co si objednáte, třeba i tři.

Místní delikatesy

Platí se jinak než u nás. Přinesou vám účet na tácku a odejdou. Stačí na něj položit peníze a odejít. Pokud jim peníze dáte, je neslušné říkat u nás obvyklé – to je dobré, nebo to zaokrouhlit. Vrátí vám přesně, vy necháte 10% z útraty na tácku či stole a odcházíte. Prostě Španělé jsou ztělesněná slušnost a hrdost.

  

Nakupování

I to je zážitek, prodejny nabízejí neuvěřitelně širokou nabídku zboží, potravin, ryb a hlavně zeleniny, ovoce a masa za lidové ceny. A to zejména k řetězcích, viz web Lidl.es a nejlepší je Mercadona.es Trochu dražší je Superdino a Hyperdino i Alteza. Kvalita zboží je zřetelně vyšší než u nás. Ale i v malých obchodech pro místní se nakupuje dobře a levně.

Předpověď počasí na Tenerife

Předpověď počasí je důležitá. Sice není dokonalá, ale podle mých zkušeností bývá docela dobrá. Počasí na Tenerife je úplně jiné, než u nás. Hlavně je daleko tepleji a je stabilnější. Prostě déle trvá, než se počasí změní. Celkově méně prší, zvlášť na jižních svazích.

 Mylně se říká, že je to ostrov věčného jara. To platí o Madeiře, ale Tenerife je prokazatelně ostrov věčného léta. Vždyť se tam dá koupat celoročně!

Velké výškové rozdíly způsobují značný pokles teploty na horách, na což turisté zapomínají a na tůře je jim zima. U nás také nezažijete, že se koupáte na pláži, kde je přes třicet stupňů a vidíte sníh na nedaleké sopce.

Další podivnost jsou ohromné rozdíly mezi severem a jihem, zvlášť když fouká severní vítr. Na severním svahu se vytvoří mraky, z kterých může pršet. Někdy jsou až na hřebenu, jindy jsou níž.

Pak je na hřebeni jasno a dost teplo, ale na pobřeží je zataženo a chladno. Na jižních svazích bývá jasno a sucho. Teplotní rozdíly jsou i šest stupňů.

Prostě o teplotě tu rozhoduje slunce, které je daleko silnější než u nás. Jsme totiž v subtropech https://cs.wikipedia.org/wiki/Subtropick%C3%BD_podnebn%C3%BD_p%C3%A1s

O tom, zda se vykoupáte, rozhoduje v zimě oblačnost. Při zatažené obloze klesá teplota na pláži pod únosnou mez. I bezvětří je důležité, vítr dokáže hodně ochladit.

Pláže na severu jsou odpoledne zastíněny nejen mraky, ale i horami, proto je tam koupání v zimě velmi omezeno. To bývá kamenem úrazu nezkušených turistů. Dojíždět se koupat na jih není příjemné.

Další podivnost je rozdíl teplot na pláži a oficiálně naměřené. Rozdíly bývají v zimě i deset stupňů!

Podle mých zkušeností je největší problém předpovědi přesné určování oblačnosti, která má tak zásadní vliv. Ono se to asi ani nedá přesně vypočítat. Pokud jsou hřebeny v oblacích, nemůžeme čekat oslňující tůru...

Podle mých zkušeností je na koupání a výlety vhodný jih po celý rok, ale v únoru a březnu je chladnější voda, viz https://www.seatemperature.org/europe/spain/playa-de-las-americas.htm . Na sever jezdím do půlky listopadu a pak až od konce dubna.

Jako předpověď používám nejraději https://www.foreca.cz/Spain/Canary-Islands/Los-Gigantes protože ukazuje i vývoj tlakového pole. Rovněž i aplikaci eltiempo es. Na webu je možno najít historické údaje o počasí.

Zajímavé jsou rozdíly teplot na pláži Teresitas od pláží na Costa Adeje a Los Gigantes. Jsou sice všechny na jižních svazích, ale když se valí mraky přes La Lagunu, dojdou zčásti až na Teresitas, kde je pak úplně jinak než jinde. Viz https://www.foreca.cz/Spain/Canary-Islands/Playa--de--las--Teresitas

 Bydlet u ní v San Andrés v AirBNB má mnohé výhody nejen v koupání, ale i v tůrách po pohoří Anaga, jež je na dosah.

Počasí na Tenerife v zimě v předpovědích na webu

 

Buenavistě na severu

 

V Los Gigantes na jihu ostrova

 

V Los Gigantes vývoj tlakového pole  

 

Zdroje informací je více, ale nejsou příliš spolehlivé. Lze v nich sehnat i minulost parametrů. Z nich je nejdůležitější informace jen o síle a směru větru a o pohybu mraků a deště, jež určují počasí tam daleko víc než tady. Obecně je tam počasí velmi stabilní. Teplota na pláži i jinde se silně liší od té z předpovědi z řady důvodů.

  

Co se dalo dělat na Tenerife v zimě

Koupat v oceánu se v prosinci dalo každý den, od 11-18,30 hod a když jsme šli v 17.30 z pláže, bylo ještě 22 st. Voda měla nejdřív 21, pak asi 20. Vzduch nikdy neklesl pod 22, přes den až 27, na pláži přes 33, protože rozžhavené černé lávové kameny sálaly jako pec, až jsem musel do stínu.

Nepršelo nikdy, vítr slabý, dny počasím i teplotami byly velmi stabilní. Jen půlka v kouřmu a polojasnu. Vlny někdy velké, ale dala se najít pláž, kde nebyly. Vodními brýlemi jsem viděl mezi kameny i ryby, hlavně pěkná byla jedna černá s neonovými ploutvemi. Také červení krabi.

Hlavně nás lákaly výlety. Byli jsme i na severu u Icodu, bylo tam více vegetace ale i chladněji. Prales u Erjosu moc pěkný. Ale nejméně spokojenosti bylo s autobusovými zastávkami v malých obcích, vůbec tam neměli jízdní řád, nikde ani slovo!!

Ale v cafeterii nám vždy poradili. Jinde byl jízdní řád, ale univerzální. Jen kdy autobus vyjede z výchozí stanice, hrůza. Jednou jsme si museli kvůli tomu vzít taxi, 6 km za 9 eu. Ale už se to lepší.

Zdá se mi ale, že si žijí nad poměry. V některých obcích nebylo ani políčko, továrny žádné, ale všichni měli auto a pěkný dům. Co dělají, to nechápu. To je problém civilizace - rozmazlenost. Chtít všecko hned a na půjčky.

I televizi mají lepší, méně násilí a černé kroniky, ale reklamy až moc, dosti hloupé, stejně jako u nás. Hodně soutěžních seriálů, to tu nemáme. Prostě umějí žít, a ani se nevytahují jako jiní, ač nás moc neberou. Ženy jsou tam vždy ženy a chlapi jsou pořádní chlapi, všichni krásní, upravení, to u nás není běžné.

Vlastně se nedivím jejich odstupu od nás, připadáme jim jako ufoni... Tady je vidět u mnohých bída, tam ne. Stručně řečeno - je to pro mě nejsympatičtější národ světa.

 

Pláže, teplota vody v zimě

Pláže a koupání, to je problém. Nikoliv s černým pískem, ten je naopak krásný, blyštivý a hřeje, ale s vlnami. Když ale na vás ale spadne čtyřmetrová vlna, není to nic příjemného. Proto pláže by měly být s dobrým vlnolamem, nebo tak úzké, že se do ní velké vlny nedostanou. Je nejlépe si pláže najít na satelitních snímcích maps.google.com, Na severu skoro nejsou, a i ty, které vlnolam mají moc dobré nejsou, vlny jsou i pak větší a na balvanech pláže těžko udržíte rovnováhu,.

Nutností je dobrá mapa. Doporučuji německou Wanderkarte Teneriffa z prodejny Kiwi, tam jsou všechny turistické stezky. Ty méně použitelné jsou čárkované. Velkou pomocí je www.youtube.com  a www.vimeo.com  , kde jsou videa ze všech míst a turistických tras Tenerife.

Teplota vody je u mě limitována 19 stupni. To končí až v lednu a začíná až v květnu! Ale kdo je otužilejší, může celý rok. Výjimečně teplota vody klesne na 18 st. Viz https://www.seatemperature.org/europe/spain/playa-de-las-americas.htm

  

Koupání ve vlnách

V Řecku jsem zažil zpěněné vrcholky vln při silném větru. V této bílé vodě se nedá plavat, protože nenadnáší. To jsem na Tenerife ani nezkoušel. Teplota vody v zimě není nic moc, ale většině lidí vyhoví. Po několika tempech mi už není zima, ani když vylezu. Břeh bývá kamenitý. Proto jsou boty do vody účelné, navíc nás zahřejí. Měli bychom znát, v kterém místě je kamenů málo a tudy do vody jít a vrátit se. Vlny a kameny jsou tedy největším problémem.

Delegáti posílají nebohé turisty na ty nejznámější pláže, které jsou největší. Většinou se tam nedá koupat. Vlajka je často  červená a plavčík si to hlídá. Někteří odvážlivci tunelují vlnu po hlavě, aby se dostali za ní. Mít mokré vlasy ve vodě 19 stupňů teplé ale není nic moc. Tomu se chci vyhnout. Je to dost věda.

Za prvé je třeba znát všechny pláže v okolí tak 15 kilometrů. Vědět, kde jsou pořádné vlnolamy, to lze poznat ze satelitních snímků . Nebo kde je pláž úzká, v jakési zátoce, která brání průniku velkých vln. Na počasí nezáleží. I když je třeba úplné bezvětří, vlny mohou být velmi vysoké a to jen u břehu...

Jdou oceánem tisíce kilometrů z určitých směrů a záleží na orientaci pláže, zda je jim nastavena nebo ne... Pokud je pláž otočena jiným, jsou vlny daleko menší. Pokud tedy zjistíme, že vlny jsou na pláži velké, vydáme se na jinou, jinak natočenou.

Problém je hlavně při vstupu do vody, kdy nám voda sahá od kolen po pás. To jsme nejzranitelnější. Vlna nás povalí a tahá po kamenech. I menší s vámi cloumají při vstupu do vody. Co ale nevidíte jsou údery kameny do nohou jez příboj valí k břehu a od něj což pořádně rachotí.

Jak jsme dál od břehu, už plaveme a výška vln rychle klesá. Příboj valí dopředu i dozadu spoustu kamenů, dokonce  někde vyhazuje kameny z vody do výšky. Kameny nám narážejí do nohou, což bolí, navíc s námi příboj cloumá.

Pokud jsou někde schůdky do vody, je to výhoda, nemusíme překonávat nebezpečné pásmo u břehu. Vlivem odlivu je však někdy žebřík nad vodou. I tak se kolem něj pohybuje příboj dopředu a dozadu, s tím musíme při přistávání na něj počítat. Tento proud také působí nezkušeným starost, když plavou ke břehu a vidí, že couvají na otevřený oceán. Za pár vteřin se však rychle hrnou ke břehu.

Někdy můžeme i upadnout. Můžeme se v sedě zachytit kamene ve vodě, aby s námi proud nesmýkal. Je na to potřeba praxe a hlavně se nebát a i pozorovat ostatní.

Zjistíme také, že větší vlny často přicházejí v sérii asi šesti, pak zeslábnou a za chvilku zase začnou. Do vody proto jdeme když je klid. Ohlížet se při plavbě ke břehu je proto účelné, abychom nebyli smeteni velkou vlnou, která se chystá za námi.

Brýle do vody a šnorchl nám pomůže uvidět ryby a kraby. Ty také lezou po kamenech na břehu těsně u vody.

Koupat se dá vždy, když svítí slunko a moc nefouká, voda má asi 19 st. Vzduch i přes 30, když si najdete vhodné místo. Slunce tam má děsnou sílu. Dám vám důvěrný tip: U růžového golfového hotelu Abama, viz maps.google.com, je malá krytá plážička s vlnolamem, cesta k němu je bohatě lemována květy, což je na Kanárech výjimka.  K pláži ze srázu vás může svézt výtah. O tom normální turisté, co z resortu ani nevytáhnou nos, nemají tušení...

A o tomhle nebezpečí ve vodě vím až teď . Měchýřovky portugalské jsou na první pohled hezcí, ale ve skutečnosti nebezpeční trubýši. Připomínají malou medůzu. Požahání je bolestivé, alergická reakce může způsobit i smrt. Jsou i na Kanárech... Naštěstí vzácně. Vypadají jako malý plastový pytlík.

V tmavých vlhkých místech starých kamenných budov se vyskytuje až 25 cm dlouhá stonoha. Běhá rychle a její kousnutí je velmi bolestivé, pro alergiky až nebezpečné. V hotelech není.

Další aktivity

Málo se ví, že i na Tenerife na podzim a v zimě rostou hřiby, a zdravé. Prý je na sběr nutná povolenka... Od Guimaru do Orotavy prý roste jedlý kaštan, ty naše nejedlé koňské tam prý nejsou... Ve vavřínových lesech lze z listí usušit bobkový list... Borůvky, ani maliny či ostružiny jsem tam ale neviděl...

 Varadero a okolí

Varadero je malý zapadákov, část letoviska Puerto de Santiago. Jen pár hotelů tu je, blízko k oceánu, ideální na klidnou procházku k městečku Alcalá, kde jsou jen surfaři. Prodejna docela slušná, i čínská restaurace. Ovšem daleko (1,5km) na Malou (Chico) pláž a 0,8 km na Velkou (Arena), kam jsme ale nechodili pro velké vlny. Za Varaderem se pěstovaly ve velkém banány.

Nejlépe se mi líbí pobřeží a 1-2 km široké „údolí“ do svahu. Na jedné straně je malý hřebínek, na druhém pohoří Los Gigantes. Údolí stoupá do sedla v 1200 m.

Kolem Los Christianos u letiště Sur se mi nelíbilo. Fádní plochá pustá krajina, jen pár vypálených křoví a do ní naházená přecpaná rekreační sídla, to na mě působí tísnivě. I velké rekreační zóny jako Los Gigantes atd. všeobecně. Mám rád venkov, hodně vegetace. Takže Erjos a Los Cannales a sever vůbec, ale je tam moc zástavby a na koupání to v zimě moc není.

 

 Jak na výlety

Pokud jste trochu turisté, pár rad na výlety. Terén ostrova je velmi členitý, hornatý. Proto na výlety potřebujete i teplejší oblečení. Vyjedete např.do 1000-1200 metrů a tam je teplota o 10-12 stupňů nižší. Prostě co sto metrů, to stupeň dolů. Severní strana hřebene je chladnější, občas tu slabě prší, na jihu výjimečně. Hřebeny bývají v mracích.

Nezbytnost všude je kšiltovka a sluneční brýle. A uzavřené boty kvůli kamínkům na cestách. Na pláži je dobré mít boty do vody. Komáři, mouchy, hadi, nic nebezpečného tu naštěstí nejsou, stačí opalovací krém.

 

První výlety :

Tamaimo

Vyjeli jsme pár stanic autobusem č.325 za 2,7eu pro dva (to je jednotná cena na kratší cesty, s Bonokartou jen 2,3) do prostředku dosti velkého Tamaima a šli doleva na turistickou křižovatku. Žena vybrala výstup na Kříž misionářů, který se tyčil asi 300 metrů nad námi. Výstup byl náročný, i když jsem nechal batoh schovaný dole. Kupodivu dost vegetace a překrásné výhledy na všecky strany. Pohoří Los Gigantes je opravdu nádhera. Jen dva turisty jsme cestou potkali, vyhovuje mi to.

Okusil jsem plod kaktusu, opuncie. Byl sladký, ale jeho ostny, jemné jako skleněná vata, mě dost potrápily, už bych to nejedl. Po sestupu jsme šli na gáblík do cafeterie a pak kousek po silnici směrem na Guía de Isora. Nedalo se dál jít, krajnice chyběla. Jen jsme čekali na autobus, jízdní řád byl univerzální, nedalo se zjistit, kdy autobus přijede. Tak jsme jeli těch 6 km taxikem. To je úděl začátečníků, nevyznají se.

Villa de Arriba

Jeli jsme v 10.50 do Santiaga del Teide a pěšky pokračovali dál až do tohoto městečka, či spíš vesnice. Políčka s révou a zeleninou byly všude kolem. Krásný výhled, kolem jsou hory, tvořící hřeben Tenerife. Pořádná výška, asi 1400 m, chladno (jen 15 st. u pobřeží bylo 25) a vítr. Po návratu do Santiaga jsme pokračovali pěšky do Tamaima po romantické a divoké turistické cestě a taktak chytili autobus zpět.

 

Los Cannales

Náš jediný výlet na severní stranu ostrova. Cesta trvala skoro hodinu a půl autobusem šílenými zatáčkami. Je to malé městečko na svahu nad Icodem, ideální výhled, v dálce byl vidět Puerto de la Cruz. Všude hodně vegetace, tam by se mi líbilo bydlet. Není to tak zastavěné jak dole a pěkný výhled. Ale koupání skoro vyloučeno, vzal jsem si naštěstí bundu! Poseděli jsme v baru, ale k jídlu tam měli jen koblihu.

Pláž u růžového golfového hotelu Abama

Je kousek za Playa de San Juan. Z autobusu jdeme vedle hotelu a chatkami s bujnou květenou k malé pláži, která je dostupná malou lanovkou nebo strmým sestupem. Je s vlnolamem, takže bezpečná.

 Los Gigantes

Až předposlední den jsme tam jeli a byli překvapeni, jak je velké, nepřehledné a proti Varaderu narváno. Tam bych být nechtěl. Pláž za marínou, ale ten den byly velké vlny i tam. Ty byly i na malé pláži a ještě větší na Areně.

 El Tanque

Obec pod lesy s mnoha malými výlety a rozhledy na severní pobřeží z výšky 400m s dobrou autobusovou dopravou

 San José de los Llanos

Zde v městečku turisté téměř nejsou, jen v malém rural hotelu poblíž. Je tu autocamp a lze jít lávovým polem až do El Tanque. Nebo jít lesy ke kráteru z něhož láva r.1903 vytékala.

Pár slov o španělském vínu

Španělská povaha se odráží i ve vínu. Po mnoha letech zkoušek s různých vín mohu říci, že jsem zatím nenarazil na úplný propadák. I to nejlevnější krabicové víno je stále víno a překvapivě chutné, nikoliv jako české krabicové, které se vínu nepodobá ani trochu. Je totiž z vody, řepného lihu a jakýchsi zbytků. Inu českým národním nápojem je pouze pivo, u Španělů víno. Víno je totiž zkapalněné Slunce a toho tu mnoho není.

Nejoblíbenějším španělským vínem je u mě Valdepanas. Je to archivní víno, které převyšuje veškerá evropská vína, jež znám. Kvalitativně je daleko lepší než italská vína vyjma sicilského, ale i mě známých francouzských vín. Francouzi o svém vínu jen pějí ódy a chtějí za ně neuvěřitelné peníze. Tím jen zakrývají jejich nevalnou úroveň. Kvalita francouzských vín je jen drahým mýtem, opakovaným po generace, ale realita je jiná. Nejlepší evropská vína jsou španělská. Ve supermarketu Mercadona či Lidl už od eura máte značkové víno. Nejlepší jsou ovšem jihoafrická...

 V dalších letech jsme na Tenerife jeli zase, zažili jsme i tvrdý 4 hodinový trek z vesničky Masca k pobřeží a cestu lodí zpět. Jednou i do krásné Tossa del Mar na Costa Brava přímo ve Španělsku. V roce 2015 koncem listopadu jsme jeli na sever Tenerife do přístavu Puerto de la Cruz. Chtěli jsme navštívit nejkrásnější část Tenerife, a to je pohoří Anaga. A tady asi je nejlíp


Měli jsme i tomto a dalších letech tyto výlety :

 Aguamansa

Jede tam autobus č.345 každou hodinku. Je to kousek. Dovezl nás až na vrchol Caldera, to je sopka, kterých je Tenerife plné. Jsou tam dva turistické okruhy. Překrásnou divokou vegetací jsme sešli zpět do Aguamansy a krátkou silničkou do kopce k zastávce autobusu a restauraci.

 Barranco Ruiz

Soutěska Ruiz je nedaleko. Romantika a pestrá květena, všudypřítomná vůně pelyňku pravého. To je vůně Tenerife. Po vystoupání jsme šli cestou mezi políčky do San Chose a pak sestup do San Juan de la Rambla na autobus.

 Icod el Alto, Playa San Marcos

Pestrý výlet městečky, kde turisté nejsou, zejména divoký Icod el Alto a po silnici svahem nad osadou Tigaiga je vidět krása severního pobřeží. Letovisko Playa San Marcos s chráněnou pláží se pro malou teplotu vzduchu nedalo využít na koupání.

 Icod de los Vinos, Garachico, Buenavista del Norte

To jsou starobylá městečka severu, vzniklá v 15.stol. Nejkrásnější je historicky Garachico, ač byl zčásti zaplaven lávou r.1706, ale opraven. To je klenot Tenerife. I tam jsou pěkné použitelné pláže, ale v zimě je tam vážně chladněji, ač voda ,á také 19 st.

 Pohoří Anaga je nejkrásnější pohoří

První výlet do Anagy byl s přestupem v La Laguně na bus 077, který nás zavezl na začátek hřebenové silnice do Cruz Carmen. Odtud je prima výhled a několik turistických cest. My šli lesem po málo značené stezce do Las Mercedes. Úžasné výhledy.

Druhý výlet byl o pár kilometrů dále na konečnou busu v El Bailadero. Šli jsme ještě pár kilometrů dál a pak zpět. Sešli jsme na jih k silnici z Taganany na autobus a sjeli na jih k slavné žluté pláži Teresitas v San Andres. To byl nejkrásnější výlet vůbec, nadpozemská bizarní krása Anagy bere dech... Sem se ještě mockrát vrátíme a dojdeme až do Chamorgy kde je konec silničky. Sejdeme i do Taganany, romantické osady na svazích.

Plánuji trasy Taborno – Afur a Taganana – Afur, na youtube je jich řada. Nebo Las Carboneras do Chinamady. Dopravní spojení je, ale je dobře se ptát v barech na detaily.

 Puerto de la Cruz

Pláže jsou v Puertu de la Cruz čtyři. Dvě velké jsou pro časté velké vlny málo použitelné, tak vám často zbudou ty malinké, Playa San Telmo a přístav. Na jihu je koupání přece jen jistější, ale i tam se musí umět, jak na to. Je to složitá věda, ale už se mi nestane, že bych si nezaplaval. Město je velké, pěkné i trochu historických budov a park Taoro. Velké autobusové nádraží s dobrou dopravou, když se ví jak na ni.

 

Zkušenosti z Puerta de la Cruz na severu v listopadu 2019

Ač jsme na ostrově byli po osmé, získali jsme nové zkušenosti. Hlavní problém byl v počasí. Opět se ukázalo, že oblačnost je určující pro teplotu. Bylo totiž celou dobu hodně zataženo a to bylo vidět i na cestě tam i zpět z letadla.

Koupání bylo tedy pro teploty 24 st. velmi omezeno, dokonce i výlety na Anagu, což bylo hlavním záměrem. Vrcholky byly často v oblacích a ani předpovědi z foreca.cz nebyly schopny je správně předpovědět.

Jediné pěkné koupání bylo, když jsme za 1,5 hodiny s přestupem dojeli autobusem na pláž Teresitas v San Andres. Cesta tam i zpět stojí pro každého cca 200 Kč. Lze koupit za 30 eur měsíční neomezenou jízdenku, což se vyplatí.

Také jsme se koupali v bazénech Laganas v Puertu, za 5.5 eu to není ani drahé, voda je slaná a relativně teplá, ač teplo moc nebylo. Rozdíl mezi jihem a severem ostrova je velký, sever na koupání moc není. V listopadu jsou tam nižší teploty na pláži než na jihu v lednu..

Na čtyři pláže je blízko, ale koupat se v nich pro vlny nedá. Jednou nám obří vlna smetla vše do oceánu... Vše bylo plné mokrého písku a jeden mobil to nepřežil.

Sever je prostě na památky, zejména návštěva města La Orotava, kde je spousta nádherných budov od 15 stol.s mnoha botanickými zahradami a parky. Navštívili jsme i městečko Punta del Hidalgo, kde končí silnice na severu. I v sousední obci se tam dá koupat v bazénech. Lze jít soutěskami do nitra Anagy. Lze vystoupat až nahoru do Las Carboneras a odtud se vrátit busem, ač je to dost náročné.

Problémy byly i s hotelem, vlastně apartmentem.  Opět se dokázalo, že, co se týče kulturnosti, jsou Španělé a patrně i jim podobní Portugalci, nejkulturnějším národem světa. Týká se to všech oblastí. 

Zkušenosti z ledna/února 2020 – Calíma, žhavý dech Sahary

Poprvé jsme tu zažili žhavý dech větru ze Sahary. Je to období,  jemuž zde říkají calíma /čti kalíma/. Vyznačuje se zhoršenou dohledností a vysokou prašností mnohokrát překračující hygienické limity. Respirátor hodně pomůže. Vítr může někdy hodně zesílit.

Opět se ukázalo, jak rozdílný je severní a jižní pobřeží. Rozdíl je až neuvěřitelný. V horách v 1000 metrech bývá větší teplo než dole na severu, kde je zataženo. Počasí je tu dost nevypočitatelné, předpovědi oblačnosti, která vše rozhoduje, se často mýlí. A je totálně jiné než u nás.

Novým zážitkem byla lodní jízda malým člunem Los Rapidos z přístavu v Los Gigantes za delfíny a velrybami jež jsme i viděli. Kanceláře mají u přístavu. Dokonce i druhou největší velrybu světa dorůstající až 27 metrů. Je zbytečné je chtít vyfotit, ukážou se jen na zlomek sekundy. Jsou tu i dva druhy žraloků, ale vzácně. Za 15 eur na hodinu a půl objednaných přímo v přístavu je levné a moc zajímavé. Výlety jsou několikrát denně na různou dobu s různými loděmi.Viz www.flipperuno.com

Plány na další rok? Asi plavba na sousední ostrov La Gomera a návštěva tamějšího Národního parku. Přitom je tento ostrov hodně podobný Tenerife, jen je menší a turistů je tam nepatrně. Ani velké letiště tam není. Cena je 1600 Kč.

Další poznatky

Nejlépe jsme se vždy najedli tam, kam turista nepřijde, jen místní. Nejčastěji jezdíme do baru v městě Tamaimo, je sto metrů pod křižovatkou na Guía de Isora. Pravá španělská strava... Nedávají tam ale ke každé objednávce dary jako na severu.

V tom je nejlepší bar v osadě Jan Chosé nad městem San Juan de la Rambla. Tam vám dají i tři dary! Právě tak, jako v restauraci v městečku Aquamansa, ze kterého jsou prima výlety do pralesa. Doporučit mohu i výbornou restauraci za Mascou. Ideální pro úžasné výlety na všecky strany.

U pláže v Alcalá, to je ryze španělské město s minimem turistů, je na úžasném náměstíčku se stínem pod stromy pár barů, každý má svou specifiku. Nejlepší je Bar Plaza u samoobsluhy, v které je mimochodem extrémně levně, protože tam chodí jen místní.

V tom baru byl starý bručoun, ve Španělsku něco nevídaného. Většinou je tam sám, málokdy mu pomohou mladí. Tak ani nechodí ven, nechá lidičky u stolů vydusit.Víno a Americanos má ale nejlevnější a nejlepší. Poslední den nám ale zavřel, tak jsme šli hned vedla a ouha. Nazvali jsme to u dvou mimoněk. Máma s dcerou se tak hrozně motaly, všecko zvoraly, i tapas a ještě drahé.

V Alcalá je jedna legrace, s oblibou kolegům ukazuji fotku. Co to je, ptám se. To je pláž, odpovídají. Ne, to není pláž, oponuji. Tak co to teda je? Bazén, odpovídám. BAZÉÉÉN??? Ano, já na to, ale je maskovaný jako pláž. Kdybyste chtěli vyplavat na volné moře, narazili byste na skálu pod hladinou. A TAKOVÉ JSOU TAM ASI ČTYŘI...