HD a 3DTV

Současné běžné rozlišení obrazu televize na 560 řádků je hrozné. Nedá se na něj koukat, a jen z útrpnosti to činím. Patří do minulého století, ba tisíciletí. Po řadě zkušeností s televizí 107 cm jsem zjistil, že minimální počet řádků je 720, tedy HD ready.

Ovšem nativního, přirozeného rozlišení, nikoliv přepočítaného z 560ti, jak to často dělá Nova HD i ČTHD. Ale ani tak základní požadavek, když se místy používá i 1080 řádek, ba i mnohem víc, není naplněn filmy a programy. Zejména ne v naší televizi. Kupodivu to skoro nikomu nevadí.

Jsem fanda 3D. Je proti němu mnoho vágní kritiky, ale když jsem si nezaujatě porovnal HDTV a 3DTV, jasně mi vychází, že 3D je daleko lepší. Tvrdit, že vadí brýle je zcela nesmyslné, v běžných brýlích se přece dívá na televizi velké procento populace!

Podle mne je 3D stejná revoluce, jako byla kdysi barevná televize. Moje žena se ale 3D bojí, jak mi přiznala. Prý to na ni sahá! Až po opakované zkušenosti se uklidnila a líbí se jí to moc.

Ostatní se možná bojí také, ale nepřiznají to a dál už to ale nezkoušejí. 3DTV i velká HDTV je totiž velmi hypnabilní, proto může být nebezpečná. Reklamy a politika má v ní daleko vyšší vliv. Je kolem toho mnoho tabu, skoro nikdo se v tom nevyzná, jen se bojí. Nevypadá to dobře, přitom film Gravity 3D tak uspěl v Oscarech!

 

Pořídil jsem si na jaře 2012 na radu odborníků satelitní přijímač. Technisat Technistar S2 viz má recenze a jsem dosti spokojen. Ovladač má velký záběr, funguje i na zadní stranu stboxu

 V domovním rozvodu bytu, kam jezdím na víkendy, jsou satelity Astra 1 a 3, Thor/Intelsat a Hotbird. Vybral jsem si FTE (free) 3D a HD stanice.  Celková nabídka satelitních HD stanic na našem území je bohatá, žlutě vyznačené stanice jsou zdarma (FTA). HD stanice přijímám nejraději Phoenix HD a Anixe HD protože mají kvalitní reportáže z přírody. Někdy také Servus HD. I francouzský a německý  ARTE HD. Nebo různé ZDF, viz níže, bývají dobré. Ba i NDR. Okrajově též WDR a další. Prostě Němci zdarma poskytují velkou nabídku dosti kvalitního HD vysílání.

S výhodou je možno použít jednoho odkazu na vyhledávání několika německých programů.

Přivezu si ve fleškách vždy tak 50GB filmů a úplně to stačí.

Na webu je spousta informací o 3D stanicích, např. v digitálníku. V Parabole si také můžete najít placené i neplacené další stanice 3DTV. Já přijímám tyto:

 

3 Sat HD

 

Anixe HD

Arte HD

Astra 3D demo

 

BR HD

 

Das Erste HD

 

High 3D

Kika HD je pro děti

NDR HD

Phoenix HD

 

Servus HD

SWR HD

WDR

ZDF HD

ZDF HD info

ZDF HD kultur

ZDF HD neo

V poslední době jsem objevil několik dalších HD stanic, zejm.německých, ale mnoho zajímavého v nich pro mne není.

Úhly na nastavení antény (azimut a elevaci) si zjistěte pro Prahu na http://www.lyngsat.com/3d/Hispasat-1E.html

Pokyny, jak parabolu nastavit, najdete ve videu na youtube

 

 

K jednotlivým 3D stanicím:

-Astry 3D jsou opravdu demo. Ač se jmenují stejně, jsou odlišné i ve vysílacích časech. Ale do úplného zblbnutí neustále opakují tisíckrát přehrané.

-High TV  se také dost opakuje. Jsou to většinou reportáže, ale i filmy. Má velký záběr. Uvádí sice týdenní program, ale zdá se, že je dlouho stejný.  V 8,30 a 10,00 i večer jsou hodinové reportáže z cestování.   Pak se bohužel přesunul z Astry na Hispasat a tím mi zmizel, katastrofa.

 I Sky 3D na 19,2E, vysílání je už jen kódované, bez šance se k němu dostat. Ve 3D vysílá dva a více pořadů denně. Někdy pustí ukázky, ale ty se stále opakují.

Několik 3D stanic už přestalo vysílat (Brava3D, Tile). Celkově řečeno, (léto 2013), je free 3DTV bída bídoucí :-( a výhled špatný. Jedině použitelné jsou kvalitní FTA německé HD pořady na satelitu, které se dají přepnout na 3D. Je jich celkem dost, viz výše.

V roce 2016 nešel už ani High3D, jen dopoledne ukázky na Sky3D viz www.sky3d.de. Tragédie je dokonána...

Několik ukázek ke stažení krátkých 3D cestopisů z HighTv z Thajska a Indie:

 Goa

Phi-Phi

 Phuket 

Pozn.: Původně měly soubory videí koncovku (kontejner) .ts. Pokud máte se souborem problém ho přehrát, použijte vhodný multimed.přehrávač. Pokud to stále nejde, konvertujte ho třeba na osvědčený xvid, střední kvalita a velikost, programem Format Factory, nebo lépe Avidemux, který umí i stříhat.  Audiokodek např.AC3, stačí 64kbps, Viz např. video: Jordánsko, skalní město Petra

3D filmy lze pomocí klíčového slova 3D stahovat z www.uloz.to i z http://www.filestube.com/ ale i youtube   v různé kvalitě. Mnoho jich ale není. Kvalitní je i vimeo,  Má i 3D, ale hlavně pěkná HD videa.

Různá stahovadla např. zde: http://objevit.cz/online-i-offline-nastroje-pro-stahovani-videa-z-youtube-t16832 Ne všecky programy ale fungují. Pokud si automaticky nedoplňuje kodeky, dlouho stahovat nevydrží. Podobných serverů na videa existuje daleko víc.

Stahování je nejlépe zvláštním programem. Ten má výhodu i v tom, že umí stahování navazovat. Můžete ho stahovat na několikrát, když je soubor příliš velký. Osvědčil se mi FreeRapid Downloader  Neustále si zasílá nové kodeky pro všechny možné stránky. Z youtube mi zatím ale HD  či 3D vyšší kvality nenabídl. Zkoumám i Superload na stahování z různých zdrojů.

Proto používám jiný, jmenuje se YTD, viz http://jdownloader.org/download/index Je vhodný na youtube, které skrytě nabízí víc rozlišení a v různých složkách, formátech videa. Analyzuje videa z něj, i z vimeo, který freerapid už nezvládne.

Vložíme adresu, on po chvíli nabídne ve složkách řadu možností stažení videa v různém kontejneru (3gp, flv, mp4, webm) a různém rozlišení (220, 360, 460, někdy i 720, či 1080 řádek). Ty, co se nehodí, lze vymazat a dát stáhnout. Menší počet než 460 je již utrpením pozorovat.

Pak se objeví složka ve Stahování a to, co jsme zapomněli smazat je třeba složky rozkliknout a zase smazat. Pozor na koncovky souborů, stahuje i jen hudbu z videa v mp3 v 64 kbps! Umí i navazovat přerušená stahování. Je s tím víc práce, ale výsledek stojí za to. Umí i z www.uloz.to

Satelit přináší u HD a 3D stanic asi 6 GB každou hodinu. Pro filmy z webu je už 1,5 - 2GB za hodinu docela koukatelných. Formát bývá avi, mkv či mp4, kodek H.264 či x.264. Jsem zvědav na H.265, který se právě zavádí. Bude ale velmi náročný na výpočetní čas a výkon PC. Až bude na něj multimediální přehrávač, bude možno výhodně přehrávat HD filmy stažené z webu.

Ve vysokém rozlišením v pozemním digitálu vysílá zdarma ČT1+2+sport HD a Nova HD. Nativních HD pořadů je však málo.

Objevila se ale další možnost příjmu reportáží o přírodě na nové české stanici Prima Zoom. Hlavní nevýhodou je, že není HD, ale dá se to vydržet. Jde i přepočet na 3D.

Nahrávám na flešku a z ní pak přehrávám do booku. Buď spojuji nasekané části do jednoho souboru Salamanderem, nebo pouze přejmenuji složku názvem pořadu a nechávám v ní jeho části. Každá konverze totiž obraz i zvuk zhoršuje. Konvertuji Avidemuxem zvuk, pokud ho nelze přehrát. Starší televize, ani běžné DVD přehrávače s USB záznam z USB však nepřehrají. Chce to multimed.přehrávač, např. heureka.


Chcete si koupit 3D televizi? Měla by umět přepočet 2D-3D. HD filmů je totiž daleko víc a přepočet překvapivě je účinný, i na fotky. Srovnával jsem aktivní a pasivní 3D a vychází mi lepší pasivní, protože nebliká, není nutné mít zatmění a brýle pro aktivní jsou velké, těžké a drahé. Zato má pasivní pouze poloviční počet řádků, a je to znát. Pokud máte odborný dotaz, poradí vám v debatě tvfreaku.

 Doporučuji televizi LG 42LM615S, či její novější verzi 620S, ale vyberte si obecně. Tuto televizi jsem si pořídil a nastala první skutečná práce s 3D. Zkušenosti s ní jsem napsal do recenzí:

Výhody:

Nevýhody:

Jsem vcelku spokojen, chce to ale velkou praxi. 3D je velká výzva, ač je to už stará věc. Programů je ale stále málo i na satelitech. Slušná nabídka je HD programů a tahle telka je umí překvapivě účinně převést na 3D

Další zkušenosti:

1/Pořídil jsem si book- externí paměť 1TB, která slouží jako databáze videí a filmů. Jelikož 1 hodina HD a 3D zabere asi 6GB, není tento disk velký. Brzo jsem ho zaplnil, měl jsem si koupit 1,5-2 TB.Ukládám tam videa rozdělená do složek podle toho, zda je to SD, HD či 3D, a zda ze satelitu či z webu. Problém je, že je naformátován ve NTFS. Můj settopbox, který jako jediný mi umí číst všechna videa ze satelitních stanic ho proto nechce číst. Musel jsem ho přeformátovat na FAT32, ale filmy nad 4GB nejdou uložit.

Osvědčilo se je programem Avidemux přeseknout většinou na dvě části, aby se na book daly uložit.

Současně měním kodek zvuku na AAC (Faac) s 64kbps, protože některé filmy z webu nechce televize ani stbox přehrát se zvukem. Filmy s titulky to mají těžší, i když titulky je možné také odseknout editorem titulků. Čas posunu titulků druhé části je určen délkou té první, která je na Avidemuxu dobře zjistitelná.Je to boj s kodeky, audio i video. Kdo si videa neumí překonvertit, má smůlu. Dobré je mít i multimediální přehrávač, třeba stbox, když televize nechce něco přehrát. Ale ani ty nepřehrají vše. Zejména ne vždy nový kodek H.265.

Na stole mám několik prodlužovaček USB, označených různými počty proužků tak, abych mohl rychle propojovat počítač, flešky, book, stbox a televizi.

2/zkusím propojit PC přímo s televizí

3/ Pořídím si hranatou parabolu a LNB konvertor. Problém mám, že mohu chytat satelity spíše jen na západní polokouli. Chtěl bych chytat Astru 1, Hispasat 30W kde je HighTv 3D i HD španělská televize, či Eutelsat Hot Bird 13A s francouzským Arte. Uvažoval jsem koupit balíček HD na satelitu Thor 0,8W placených programů od Freesatu za 150Kč/měsíc. Někteří si ale stěžují, že jim účtují ceny 2x. Zajímá mne jen Sky 3D.

Nakonec asi bude nejlepší chytat Astru 1, pokud to půjde, je tam nejvíc pro mne zajímavých stanic.

Zatím ale nepočítám s Blue-rayem, není to výhodné. Disky jsou drahé, v půjčovně toho mnoho není, co by nebylo na webu.

 

Hledáte dobrý fanklub 3D a HD?   Jen HD forum.  Moc se toho v něm bohužel neděje...

 

Závěr

3D je velkým pokrokem, ale lidé se ho bojí, ač to nepřiznají. Jako už několikrát v minulosti je proto téměř odsunut ad acta... Je to tragédie... Zprávy z r.2016 jsou hrozné:

http://www.tvfreak.cz/korejci-konci-se-3d/5611

http://www.tvfreak.cz/televizory-philips-predstaveny/5619

http://www.tvfreak.cz/co-prinesou-nove-sony-bravia/5613

A ZDE nejhroznější příklad lží a nesmyslů. Prý těžké brýle jsou důvodem konce 3D TV, ale ty pasivní jsou přece lehké, podobné slunečním.... ale kdo to chce slyšet...

Konec i Blue-ray 3D je na spadnutí...

Vydrží IMAX 3D?

Nadějí je virtuální realita v počítačích a mobilech, kde je obraz všude kolem nás. Je to v rozběhu, ale časem ji jistě stihne stejný osud...

Zpět na digi-tv